Aj na AliExpresse, rovnako ako na slovenských e-shopoch, môžete sledovať, kde práve sa váš objednaný a zaplatený tovar nachádza. Kedže je však AliExpress čínsky obchod, bývajú stránky na sledovanie zásielok väčšinou v angličtine. Ak anglicky neviete, môže vám prísť vhod náš návod na sledovanie zásielky z AliExpressu.

Ako zistím na AliExpresse číslo zásielky

AliExpress je trhovisko mnohých čínskych predajcov. Objednaný tovar preto neodosiela sám AliExpress, ale predajca, u ktorého ste tovar nakúpili. Každopádne, akonáhle na AliExpresse čokoľvek nakúpite a predajca vám to odošle na vašu dodaciu adresu, príde vám vzápätí mail od AliExpressu s číslom vašej objednávky.

Kliknite na toto číslo a dostanete sa na stránky AliExpressu, kde sú všetky dôležité detaily vašej objednávky. Ak nechcete alebo nemôžete íst cez mail, tak na rovnakú stránku sa dostanete aj priamo z AliExpressu, kedy po prihlásení kliknete vo vašom účte na detail vašej objednávky.

Na stránke s detailom objednávky sú všetky dôležité informácie o objednávke. V spodnej časti nazvanej "Logistic information" sú potom dôležité informácie o preprave. Predovšetkým tu nájdete sledovacie číslo zásielky  "tracking number" a tiež aj informácie o dopravcovi s preklikom na jeho stránky.

Pozor: Niektoré veľmi malé zásielky sa posielajú bez sledovacieho čísla. Takáto zásielka sa samozrejme nedá sledovať.

Ako sledovať zásielku na AliExpresse

Akonáhle poznáte číslo zásielky a prepravcu, máte všetky dôležité informácie, aby ste mohli zásielku začať sledovať. Tá sa dá sledovať aj priamo na AliExpresse, keď kliknete v sekcii "Logistic information" na tlačítko "View delivery detail". Každopádne sledovať zásielku priamo na AliExpresse sa nedá u všetkých dopravcov. Niektorí ju neponúkajú vôbec, iní zas len do chvíle, kedy opustí krajinu pôvodu - na AliExpresse to môže byť aj iná krajina ako Čína - viď článok Ako nakupovať tovar z európskych skladov AliExpressu. Či je sledovanie zásielky na AliExpresse možné alebo nie sa dozviete už pri objednávke tovaru, keď vyberáte prepravcu.

Ďalšie články o AliExpresse

Na stránky prepravcu potom ideálne prejdete priamo z AliExpressu, a to preklikom na odkaz na stránky prepravcu. Nájdete to v detaile objednávky na pravej strane v sekcii "Logistic information", kúsok vedľa sledovacieho čísla zásielky. Dostanete sa tak priamo na formulár dopravcu slúžiaci na sledovanie zásielok. Tu zadáte číslo vašej zásielky, kliknete na tlačítko "search" či jeho obdobu a máte hotovo.

U prepravcu sa môže informácia na sledovanie zásielky objaviť hneď alebo až po niekoľkých dňoch. Ak sa na stránkach prepravcu informácia o zásielke nezobrazí ani po 14 dňoch, potom je nutné napísať dopravcovi či AliExpressu a zistiť, či sa zásielka skutočne odoslala alebo nie. Ako takúto vec s AliExpressom riešiť sa dozviete v článku Ako na reklamáciu na AliExpresse.

Vyskúšajte službu 17TRACK - umožňuje sledovať až 40 zásielok naraz

Balíky z Aliexpressu, z Číny všeobecne, ale prakticky aj z celého sveta môžete sledovať pomocou služby 17TRACK. Ta podporuje už veľké množstvo dopravných služieb a firiem (vrátane pošty).  Najmä potom tí, ktorí využívajú čínske e-shopy. Zoznam všetkých podporovaných dopracov nájdete prehľadne na webe. Výhodou služby je, že je v českom jazyku.

Služba je dostupná skrze webové rozhranie aj ako aplikácia pre mobily a počítače. Cez 17TRACK môžete sledovať zároveň až 40 zásielok, pričom stačí poznať a zadať len kód, ktorý vám poslala dopravná služba.