Do roku 2021 platilo, že zásielky z Číny v hodnote do 22 eur sú oslobodené od cla aj DPH. Od 1.1.2021 malo dôjsť k zmene pravidiel upravujúcich nákupy zo zemí mimo EU. DPH sa malo začať platiť aj u malých zásielok. Kvôli celosvetovej pandémii Covid-19 však Európska komisia účinnosť smernice upravujúca podmienky dovozu zásielok z krajín mimo EU posunula o pol roka na 1.7.2021. Podrobne sme sa tejto problematike venovali v článku s názvom  Ako sa zmení clo a DPH na tovary z Číny v roku 2021

Pri nákupe tovaru z európskeho skladu Aliexpressu ušetríte DPH aj pri malých zásielkách

Čínske firmy, najmä potom gigant Alibaba prevádzkujúci aj internetový obchod Aliexpress, na vyššie uvedenú zmenu regujú budovaním siete skladov v Európe. Jeden zo skladov sa nachádza dokonca aj v Českej republike pri Prahe. Zatiaľ sa ešte musí počítať s tým, že ponuka európskych skladov Aliexpressu nie je taká široká ako u tovaru objednaného z Číny, ale vzhľadom k novo zavedenej smernici sa bude ponuka celkom rýchlo rozširovať.

Ako vyfiltrovať na Aliexpresse tovar z európskych skladov

Filtrovanie tovaru na Aliexpresse je veľmi jednoduché a intuitívne. Ak zadáte druh či názov tovaru do vyhľadávacieho poľa, zobrazí sa vám výsledok vyhľadávania. Na stránke s výsledkom potom medzi vyhľadávacím poľom a zobrazenými výsledkami vyhľadávania nájdete možnosť filtrovania. Ponuka filtrov je široká, môžete filtrovať podľa ceny tovaru, rychlosti dodania či ceny dopravy. Jednou z možností je aj pole "Ship from" (viď obrázok nižšie). Tu si po rozkliknutí môžete vybrať krajinu, z ktorej chcete tovar nakúpiť. Po výbere krajiny sa samozrejme zmení ponuka tovaru a môžete vyberať len relevantný tovar dostupný v danom sklade. Rovnaký filter sa vám potom zobrazí, keď si na Aliexpresse kliknete na niekotrú z kategórií či podkategórií tovaru.

Ako poznám, že je tovar aj v európskom sklade

Možnosť výberu skladu nájdete na Aliexpresse aj na stránke s konkrétnym produktom. A to hneď pod popisom a cenou tovaru (viď. obrázok vyššie). Tam sa dá taktiež vybrať, z ktorej krajiny chcete tovar doručiť. Je dôležité dať si pozor na to, že po výbere skladu sa môže zmeniť cena tovaru, ale aj cena za dopravu.