Ako mnoho ďalších sviatkov má aj deň matiek svoj pôvod v starovekom Grécku, kde sa slávil sviatok plodnosti a matiek uctievaním bohyne meno Rheia. Ta bola matkou najvyššieho boha Dia, ale tiež Poseidona, Háda, či bohyne Héry. V stredovekom Anglicku sa zase sviatok matiek slávil pod názvom Nedeľa matiek v termíne pred Veľkou nocou.

Dnešný medzinárodný deň matiek sa od roku 1907 slávi na počesť Ann Reeves Jarvisovej. Táto žena bojovala za práva žien a matiek počas americkej občianskej vojny. Iniciátorkou a zakladateľkou dňa matiek potom bola jej dcéra Anna Marie Jarvisová. V roku 1914 americký prezident Woodrow Wilson vyhlásil prvú oficiálnu celonárodnú oslavu dňa matiek. Tá sa od tej doby v USA koná vždy druhú májovú nedeľu. V Československu propagovala sviatok matiek predovšetkým Alica Masaryková a slávi sa oficiálne od roku 1923.

Kedy je deň matiek – dátum 2021

Deň matiek sa dnes slávi po celom svete. Čo je však zaujímavé je fakt, že deň oslavy je na celom svete rozdielny. Na Slovensku, v Českej republike a vo väčšine európskych krajín máme americký termín, teda na druhú májovú nedeľu. Tento rok tak deň matiek pripadá na 9.5.2021.
Napríklad v Anglicku či v Írsku sa podľa tradície spomínanej vyššie oslavuje štvrtú pôstnu nedeľu, teda je rovnako ako Veľká noc pohyblivý. V Maďarsku, Španielsku, Portugalsku či Lotyšsku sa zase slávi už prvú májovú nedeľu. Vo Francúzsku potom poslednú nedeľu v máji a v arabských krajinách 21. marca.

Dňu matiek vždy svojim spôsobom konkuroval MDŽ (medzinárodný deň žien. U nás je tento sviatok spojený s minulým režimom, kedy bol značne uprednostňovaný a mnoho ľudí ho tak stále vníma negatívne. MDŽ má pevne stanovený termín a slávi sa vždy 8. marca. Na východe, najmä potom v Rusku či v balkánskych krajinách zlúčili Deň matiek a MDŽ do jedného sviatku a slávia ho vždy práve 8. marca.

Tipy na darčeky ku dňu matiek

Keď sa povie deň matiek či inak sviatok matiek, väčšina z nás si okamžite predstaví kyticu. Je pravda, že tento darček sa ku dňu matiek venuje najčastejšie a určite je veľmi vhodný. Nie je však na škodu rozbiť stereotyp a byť tento rok originálny. Aké sú ďalšie možnosti darčekov ku dňu matiek? Pozrite sa na zaujímavé tipy na rok 2021.

Tip: Viete, že nakupovaním cez Refundo.cz môžete získať aj viac než 400 eur za rok. Prečítajte si, ako na to.

Kytica – tá poteší každú ženu

Kvetinárstva sú aj v období pandémie Covidu-19 jednými z mála obchodov, ktoré zostávajú otvorené stále. Teda ku dňu matiek 2021 je pekná kytica o to vhodnejším a ľahko dostupným darčekom. Kyticu sa však dá objednať aj on-line. Ak tak urobíte cez Refundo.sk, dostanete ku kytici späť na účet aj zaujímavý cashback.

Čokoládové pochúťky a bonboniéry

Čokoláda a pochúťky z nej sú okrem kvetín najčastejším darčekom ku dňu matiek. On-line cukrární je veľa, vybrali sme pre vás tie najzaujímavejšie.

 

Parfumy a kozmetika 

Internetových obchodov ponúkajúcich parfumy a kozmetiku je veľké množstvo. Notino.sk poznáme asi takmer všetci. Cez Refundo.sk však môžete nakúpiť aj z množstva iných obchodov a potešiť tak svoju maminku originálnym darčekom.