Opica je pre mnohých spojená najmä s nadmerným pitím alkoholu. Pritom nie každý alkohol opicu spôsobuje a pri dodržiavaní určitých pravidiel a zvykov ju možno pomerne efektívne minimalizovať.

Trocha teórie - čo opicu po vypití alkoholu spôsobuje

Opica je súhrné slangové označenie pre množstvo pocitov a príznakov, ktoré postihnutý pociťuje po požití alkoholu. Zámerne sa tentokrát vyhýbame termínu "nadmernom". Rovnako ako má každý pri opici iné pocity, je aj množstvo alkoholu vedúce k opici individuálnou záležitosťou. Niekomu stačí pohárik vína, iný je v pohode po viac ako desiatich pivách či "flaške" rumu.

Najčastejšími príznakmi opice sú nechutenstvo, bolesti a motanie hlavy, nevoľnosť, nadmerný smäd či sucho v ústach a u niekoho aj hnačka či tras a celková slabosť.

Než prejdeme k tipom, ako opici predísť, sa hodí trochu edukácie. Pozrime sa na príčiny opice a popíšme si, čo sa pri opici s naším organizmom deje. Prítomnosť alkoholu v krvi tlmí vylučovanie antidiuretického hormónu. Ten stráži množstvo tekutiny v tele a vďaka jeho zníženej hladine sa pri pití alkoholu odvodňujeme a strácame minerály. To potom spôsobuje slabosť, malátnosť a sucho v ústach. Alkohol tiež poškodzuje a dráždi žalúdočnú stenu a tiež zvyšuje množstvo žalúdočnej kyseliny. Dôsledkom toho je potom žalúdočná nevoľnosť. Alkohol tiež v neposlednom rade rozširuje krvné cievy, čo môže viesť k bolestiam hlavy.

Niekoľko tipov, ako opici predísť

Najobvyklejšou a zďaleka najznámejšou radou proti opici je konzumácia jedla pred a počas popíjania alkoholu. Avšak táto rada funguje naozaj najlepšie a má aj svoje vedecké odôvodnenie. Ak totiž máte plný žalúdok, tak sa alkohol vstrebáva do krvi pomalšie a je tiež viac chránená žalúdočná stena. Ďalšou častou radou je prekladanie konzumácie alkoholu pohárom vody či minerálky. Udržíte sa tak hydratovaní a zároveň doplníte alkoholom vyplavené minerály.

Alkoholické nápoje v drvivej väčšine prípadov obsahujú rôzne prímesi a prídavky, ktoré ovplyvňujú chuť a farbu nápoja, ale zároveň tiež väčšinou prehlbujú príznaky opice. A logicky väčšie množstvo prímesí mávajú tmavo sfarbené nápoje, takže platí pravidlo "čím tmavší destilát, tým horšia opica".

Ktorý alkohol je dobré piť, keď nechcete mať opicu

Ako sme spomenuli vyššie, tak okrem etanolu obsahujú alkoholické nápoje i rôzne prímesi. Tie potom dokážu opicu výrazne zhoršiť a prehĺbiť. Ak sa teda chcete opici vyhnúť, pite radšej číre typy alkoholu, kam patrí napríklad vodka. Tá síce obsahuje až 40% alkoholu, ale vďaka tomu, že naopak neobsahuje žiadne iné prímesi, tak opicu prakticky vôbec nespôsobuje.

Ďalším vhodným nápojom je prekvapivo pivo. To "jedno" má všeobecne nižší obsah alkoholu, najmä potom desiatka, teda výčapné pivo, ktoré obsahuje len 3 až 4% alkoholu. Dosť veľkú časť piva potom tvorí voda, ktorá nás jednak hydratuje a jednak zväčšuje objem nápoja. Takže polliter piva väčšinou pijeme dlhšie ako pohárik tvrdého alkoholu a tým dávame telu dlhší čas na vstrebanie alkoholu. Zároveň aj dve z prísad, z ktorých je pivo vyrobené, teda jačmeň a chmeľ, spomaľujú vstrebávanie alkoholu do krvi.

Čo robiť, keď už opicu máte

Prvým pravidlom je opäť čo najskôr doplniť tekutiny a minerály. Určite ale vynechajte ovocné šťavy a džúsy, ktoré podráždený žalúdok ešte viac dráždia.

Zatiaľ čo vstrebávanie alkoholu je naozaj veľmi rýchle, tak jeho odbúravanie naopak zase pomalé. Väčšinou trvá mnoho hodín. Pokiaľ to je možné, tak sa skúste poriadne vyspať a počkať tak, až sa organizmus zotaví sám.

Ak ste toho schopní, tak skúste vykonávať nejakú fyzickú aktivitu, ktoré by urýchlili krvný obeh a pomohli tak vstrebaniu a odbúraniu zvyškového alkoholu z krvi. Ideálne choďte niekam von na čerstvý vzduch.

Rozhodne ale s opicou nesadajte za volant. Určite nie predtým, než si množstvo zvyškového alkoholu zmeriate pomocou alkohol testeru.

Ako ušetriť za nákup alkoholu

Možností, ako kúpiť kvalitný alkohol je mnoho. Ak chcete za nákup vína, piva, rumu, whisky či iných destilátov, či už v klasickom či darčekovom balení ušetriť, kúpte ho v niektorom z mnohých e-shopov s alkoholom.

Významnou možnosťou, ako za nákup alkoholu ušetriť je cashback. Tento moderný spôsob nakupovania na internete je čoraz viac obľúbený. Môžete takto nakupovať nielen alkohol, ale aj akékoľvek služby či tovaru na vašich obľúbených obchodoch a získavať pritom peniaze späť.

Ako to celé funguje? Je to veľmi jednoduché. Stačí sa len zaregistrovať na cashbackovém portálu, napríklad na Refundo.sk. A potom na svoj obľúbený e-shop prejsť preklikom z cashbackového portálu. Ten vám potom pripíše za váš nákup peniaze späť na účet.