Cestovanie v rámci EÚ je počas pandémie stále prísne obmedzené. Situácia sa navyše neustále mení, pretože sa objavujú nové mutácie Covid-19.

Krajiny Únie na túto situáciu reagovali zavedením digitálneho COVID certifikátu EU. Ten sa dá získať viacerými spôsobmi - viď nižšie. K tomu, aby ste sa im preukázali, potom Slovákom slúži aplikácia GreenPass.

Čo je aplikácia GreenPass

GreenPass je aplikácia do mobilného telefónu, pomocou ktorej sa dá nahrať a priebežne aktualizovať digitálny COVID preukaz EU. Pomocou tejto aplikácie sa potom môžete preukázať u nás či v zahraničí platným Covid pasom, ako sa u nás COVID preukazom EU hovorí.

Ak neviete, čo to Covid pas je ako ho získať, potom si prečítate náš článok s názvom Ako získať covid pas a kam sa s ním dá cestovať. Covid pasy sa dajú samozrejme získať a preukazovať sa nimi aj v papierovej podobe, ale použitie GreenPassu je výrazne príjemnejšie. Mobilný telefón so sebou dnes už nosí prakticky každý a odpadá tak nutnosť mať pri sebe a priebežne aktualizovať covid pas v papierovej podobe (ak ho máte vďaka testovaniu).

Ako GreenPass funguje a kde ho získat?

Digitálny covid pas je v podstatě QR kód, ktorý obsahuje informácie o vašom očkovaní, prekonaní choroby Covid-19 alebo o vykonanom teste. Digitálny Covid pas získate na stránkách Národného portálu zdravotnických informácií (NCZI), kam sa prihlásite pomocou 9 miestneho kódu COVID-19-PASS automaticky zasielaného koncom júna emailom alebo SMS. Tento kód získate na Call Centre NCZI +421 232 353 030.

Získaný QR kód potom naskenujete do aplikácie GreenPass. Tá sa dá získať ako v App Store, tak i na Google Play.

V tejto aplikácii sa potom budu zobrazovať všetky dôležité informácie o vašom očkovaní (typ vakcíny, údaje jednotlivých dávok apod.),o testovaní či prekonaní choroby Covid-19.

Do aplikácie GreenPass sa dajú nahrať certifikáty viacerých osôb, teda nielen pre vás, ale aj pre ďalších členov rodiny, napríklad vašich detí. GreenPass potom zobrazí zoznam všetkých načítaných preukazov.

Kedže GreenPass slúži na preukázanie sa COVID preukazu EU u nás aj v zahraničí, tak samozrejme okrem slovenčiny podporuje aj angličtinu. Do aplikácie sa prihlasujete pomocou päťmiestneho PINu, ktorý si vytvoríte priamo v aplikácii. GreenPass po vás požaduje prístup k fotoaparátu a kamere, a to kvôli skenovaniu QR kódu. Aplikácia aktualizuje každých 24 hodín svoje parametre, teda predovšetkým validačné pravidlá a podpisové certifikáty štátov EU.

Ako ušetriť na cestovaní?

Ak si rezervujete letnú dovolenku u nás a v zahraničí cez Booking.com, môžete získať veľmi zaujímavé zľavy. Spoločnosť Booking.com tento rok pripravila pre svojich zákazníkov sezónnu akciu na nákup letnej dovolenky. V rámci tejto akcie môžu zákazníci, ktorí si rezervujú ubytovanie cez Booking.com, získať zľavu 15 % a v niektorých prípadoch aj viac.

Stačí, ak si dovolenku rezervujete na Booking.com v období od 26. marca do 30. septembra 2021 a potom ju rezervujete a využijete v období od 1. apríla do 30. septembra 2021. Nezáleží na tom, či je dovolenka na Slovensku alebo v zahraničí.

Prehľad propagačných ponúk Booking.com nájdete na tejto stránke.

Ak si kúpite letnú dovolenku na Booking.com prostredníctvom Refundo.sk, získate cashback až do výšky 4 % z ceny rezervácie. Stačí sa zaregistrovať na stránke Refundo.sk, prihlásiť sa a potom sa z Refundo.sk prekliknúť na Booking.com. Spoločnosť Refundo pripíše peniaze na váš účet jeden mesiac po uskutočnení rezervácie na Booking.com. Výška cashbacku samozrejme závisí od typu ubytovania, lokality a sezóny.

Ďalšie tipy a rady, ako ušetriť na letnej dovolenke, nájdete v našom článku 6 tipov, ako ušetriť na letnej dovolenke pri mori.

Ďalšie články o cestovaní a dovolenke