Užiť si letnú dovolenku v teple pri mori je snom a cieľom väčšiny Slovákov. Obstaranie dovolenky ale nie je vôbec lacnou záležitosťou. Záleží samozrejme na výbere lokality, kvality ubytovania a šírke ponúkaných služieb, avšak letná dovolenka pri mori pre rodinu s deťmi je vždy záležitosťou, ktorá vyjde na stovky eur, niekedy aj tisíce. Každý tip, ako za obstaranie dovolenky ušetriť sa tak celkom iste bude hodiť.

Využívajte ponúk first minute či last minute

Ako first minute je označovaná dovolenka, ktorú kúpite s veľkým časovým predstihom pred samotným odchodom na dovolenku, napríklad pol roka i viac dopredu. Zľavy bývajú často aj v desiatkach percent zo základnej ceny dovolenky. Možno sa však stretnúť aj s inými než percentuálnymi zľavami. Častá býva aj ponuka na na jedno alebo viac detí zdarma a podobne.

Kvôli neistote spojenej s koronavírusom sa tento rok viac ako inokedy oplatí spoliehať skôr na last minute ponuku. Tá je presným opakom first minute. Dovolenku v tomto prípade kupujete až na poslednú chvíľu pred jej termínom. Zľavy last minute bývajú v mnohých prípadoch skutočne vysoké a teda aj veľmi zaujímavé. Môžu dosiahnuť aj na desiatky percent. Dôvodom, prečo ich cestovné kancelárie ponúkajú sú nevypredané kapacity v danom termíne a lokalite či v lietadle.

Cestovky sa tak vyhýbajú storno poplatkom za nevyužitie kapacít, ktoré majú dohodnuté. Musíte počítať s tým, že odlet či odchod na takú dovolenku môže byť veľmi rýchly, a to v priebehu pár dní. Nie sú výnimkou ani prípady, kedy sa musíte zbaliť a odísť do druhého dňa.

Porovnávajte ponuky dovolenky na internete

Na internete existuje mnoho portálov a cestovných agentúr, ktoré ponúkajú dovolenky od mnohých cestovných kancelárií. Veľmi často sa stáva, že rovnakú lokalitu, hotel a termín ponúka viac cestovných kancelárií za rôzne ceny. Vďaka porovnávačom dovoleniek tak budete mať viac-menej istotu, že vyberiete najlacnejší variant. Najznámejšími porovnávačmi je napríklad Invia.sk. Porovnanie ponuky dovolenky pri mori pre rok 2021 nájdete aj na Refundo.sk. 

Ak z nejakého dôvodu nechcete využiť ponuku vyššie zmienených portálov. Nechajte si aspoň ponuku dovolenky vypracovať od viacerých cestovných kancelárií a zjednávajte. Často ste schopní si takto vykomunikovat zľavu či služby zadarmo naviac.

Využite služby zahraničných cestovných kancelárií

Ak nemáte problém s odletom na dovolenku zo zahraničného letiska, najčastejšie sa takto lieta z Viedne, Berlína či Mníchova, môžete skúsiť variant kúpi dovolenky cez zahraničné cestovné kancelárie.

Mnoho Slovákov už túto variantu vyskúšalo a väčšina z nich na ňu nedá dopustiť. Nielenže je ponuka zahraničných cestoviek širšia, ale často prekvapivo aj lacnejšia. Dôvodom je väčšia konkurencia na tamojšom trhu. Najmä to platí v prípade Nemecka. A práve nemecké a tiež rakúske cestovné kancelárie patria medzi Slovákmi k tým najobľúbenejším a najviac využívaným. 

Ďalším veľmi často spomínaným benefitom sú lepšie ponúkané služby. Ubytovanie s výhľadom na more je u Nemcov prakticky samozrejmosťou a obvyklé sú aj ďalšie nadštandardné služby v cene.

Skúste letnú dovolenku pri mori "na vlastnú päsť"

Ak dobre viete cudzí jazyk, najmä angličtinu či nemčinu, oplatí sa skúsiť dovolenku tzv. "Na vlastnú päsť". To znamená, že dopravu, ubytovanie a ďalšie služby si vybavíte sami. Výhodou takejto dovolenky je úplná sloboda vo výbere lokality, ubytovania i termínu a predovšetkým výrazne nižšia cena takejto dovolenky.

Na vyhľadanie ubytovania aj leteniek je možné využiť napríklad najväčší svetový portál ponúkajúci ubytovanie a dopravu - Booking.com.  Ako rezervovať dovolenku cez Booking.com sme písali v článku s názvom Ubytovanie cez Booking.com - ľahko, rýchlo a výhodne. Ponuky leteniek aj ubytovania je dobré začať sledovať už veľmi skoro, aj pol roka a viac pred odchodom a zaobstarať si ich za najvýhodnejšie ceny. Napríklad letenky ponúkajú leteckej spoločnosti najskôr za vysoké ceny, s tým, že ak sa im nedarí vypredať kapacitu letu, tak cena klesá a to často aj veľmi výrazne. Naopak, akonáhle cena klesne a je veľmi výhodná, kapacita sa začne rýchlo vypredáva a cena ide zase nahor. Takisto sa oplatí hľadať ponuku odletov z rôznych letísk a voliť menej obvyklé dni odletu (a príletu späť) ako je napríklad sobota či nedeľa. To isté platí aj pre ponuky ubytovania.

Choďte na dovolenku mimo hlavnej sezóny

V hlavnej letnej sezóne, za ktorú bývajú považované väčšinou letné prázdniny, teda júl a august plus maximálne týždeň či dva pred a po ich skončení, bývajú ceny dovoleniek zďaleka najdrahšie. Dôvod je jasný, je ním vysoký dopyt, ktorý tlačí ceny hore. Ak vám teda nevadí o niečo málo studenšie more (ak idete pred hlavnou sezónou) či o málinko väčšia pravdepodobnosť horšieho počasia (po hlavnej sezóne) čakajú vás nielen nižšie ceny (a to často aj výrazne), ale aj ľudoprázdne pláže a letoviská. Rozhodne to stojí za vyskúšanie.

Pre nákup letnej dovolenky pri mori využite cashback

Poslednou, ale rozhodne nie menej významnou možnosťou, ako za dovolenku ušetriť je cashback. Tento moderný spôsob nakupovania na internete je čoraz viac obľúbený. Môžete takto kupovať dovolenku, ale aj prakticky akékoľvek služby či tovary vo vašich obľúbených obchodoch a získavať pritom peniaze späť. Tie pri dovolenke pre celú rodinu môžu ísť až do súm dosahujúcich niekoľko desiatok eur.

Ako to celé funguje? Je to veľmi jednoduché. Stačí sa len zaregistrovať na cashbackovom portále, napríklad na Refundo.sk. A potom na svoj obľúbený e-shop prejsť preklikom z cashbackového portálu. Ten vám potom pripíše za váš nákup peniaze späť na účet. Nižšie nájdete video, ktoré celý proces výstižne a vtipne predstavuje.

V ďalšom článku sa pozrieme na top destinácie pre letnú dovolenku pri mori pre rok 2021