Od prvého júla 2021 začínajú platiť jednotné covidové pasy pre všetky štáty Európskej únie.

8. júla schválili poslanci Euróspkeho parlamentu zavedenie covid pasov v papierovej aj digitálnej forme s QR kódom.

S jednotným európskym covid pasom budete môcť jednoducho cestovať po všetkých štátoch Európskej únie bez nutnosti karantény, samoizolácie či ďalšieho testovania po príjazde. Do zahraničia mimo EU sú podmienky odlišné pre každú danú krajinu.

Kto získa covid pas

Covid pas alebo covidový certifikát získajú osoby naočkované prvou, druhou dávkou očkovania, prípadne naočkované jednodávkovou vakcínou.

Covid pas sa tiež vydá aj osobám, ktoré už chorobu covid-19 prekonali a teda sa predpokladá, že majú dostatok protilátok.

Tretia skupina osôb s vydaným covid pasom, budú všetci, ktorí sa pred odjazdom do zahraničia podrobia testu (PCR, antigénny test).  

Koľko stojí covid pas

Osvedčenie, teda covid pas, bude vydávané zadarmo.

Platiť sa bude iba za vykonanie PCR či antigénový test, i to však pravdepodobne len výnimočne alebo len v určitých prípadoch. EU vyčlenila časť prostriedkov, ktoré umožnia urobiť testy cenovo dostupné, prípadne umožnia bezplatné testovanie v určitej frekvencii (napr. 2x za mesiac, 1x za týždeň a podobne). Tým by sa malo docieliť, aby neočkované osoby, neboli diskriminované platenými testami.

Aké vakcíny sa uznávajú v covid pase

Po absolvovanom očkovaní sa uvedú údaje o vakcíne do covid pasu. V prípade, že ste boli naočkovaní vakcínou schválenou Európskou liekovou agentúrou (EMA), nemali by ste mať žiadny problém.  Takúto vakcináciu uznávajú všetky štáty EÚ.

To, či bude uznané očkovanie neregistrovanou vakcínou (napr. ruský Sputnik V, čínska Sinopharm) už závisí na rozhodnutí jednotlivých štátov EU.

Aké údaje sa uvádzajú v covid pase

Rozhodne sa nemusíte obávať, že by covid pas obsahoval údaje z vašej zdravotnej karty či rodinnú anamnézu. Nie, práve naopak. Bude obsahovať:

  • základné identifikačné údaje ako meno, dátum narodenia,…
  • údaje o aplikovanej vakcíne; dátum prvého, druhého očkovania, názov vakcíny
  • údaje o prekonanej chorobe; dátum, potvrdenie od lekára
  • údaje o absolvovanom PCR či antigénnom teste; dátum, výsledok (negatívny, pozitívny)

Tip: Obstarať dovolenku môžete aj výhodnejšie práve tým, že ju nakúpite cez Refundo.sk na obľúbenom dovolenkovom portále Booking.com alebo Hotels.com. Po absolvovaní pobytu dostanete časť peňazí z objednávky späť formou cashbacku. Navyše môžete využiť aj rôzne sezónne zľavové kódy, ktoré vám cenu nákupu ešte ponížia.

Akú podobu má covid pas

Európsky covid pas bude mať papierovú aj elektronickú podobu . Prísput k nemu bude pomocou aplikácie v mobile. Údaje bude možné skontrolovať veľmi ľahko, a to nasnímaním QR codu.

Platnosť covid pasu bude zatiaľ obmedzená na 12 mesiacov. Platiť začne od 1. júla 2021.

Cestovanie bez covid pasu

Vycestovať do zahraničia budete môcť aj bez covid pasu, avšak podmienky budú zložitejšie a pravdepodobne sa nevyhnete niekoľkodňovej karanténe. Účelom tohto certifikátu je uľahčiť cestovanie a služby súvisiace s cestovným ruchom.

Krajiny Višehradskej štvorky (Poľsko, Česko, Slovensko, Maďarsko) spolu jednajú o vzájomnom uznávaní očkovacích certifikátov, čo by malo už v krátkej dobe uľahčiť cestovanie medzi týmito štyrmi krajinami.