Testovali sme menštruačný kalíšok Gaia Cup a menštruačné nohavičky Snuggs.  Nakupovali sme v e-shope Econea ako inak než s cashbackom. Prečítajte si recenziu na menštruačné nohavičky Snuggs.

Každý, kto sa zaujíma o ekologické správanie k prírode, vie, že práve jednorázové dámske hygienické potreby (vložky a tampóny) ako aj detské plienky sa triediť nedajú. Pritom je ich spotreba pomerne veľká.

Ekvivalentnou náhradou, ktorá je navyše dostupná na slovenskom trhu už pár rokov, je menštruačný kalíšok. Jeho veľká výhoda spočíva aj v tom, že je nielen „ekologický“ ale s ním aj skutočne ušetríte. Jeho používanie však chce trošku praxe.

Ponuka menštruačných kalíškov je skutočne veľká. My sme sa rozhodli vyskúšať Gaia Cup.

Ako sa používa menštruačný kalíšok Gaia Cup

Menštruačný kalíšok Gaia Cup vyrába česká spoločnosť Tierra Verde z kvalitného lekárskeho silikonu v dvoch veľkostia S a L.

Veľkosť S je vhodná pre dievčatá a ženy do 25 rokov, ktoré ešte nerodili. Veľkosť L je potom pre všetky ostané ženy.

Súčasťou balenia každého kalíšku je podrobný návod, ako kalíšok zaviesť, používať a starať sa oň.

Prvotné zavedenie kalíšku vyžaduje trochu praxe. Ale to chce v konečnom dôsledku i zavedenie tampóna.  Odporúčame preto vyskúšať kalíšok radšej cez víkend alebo počas voľného dňa, ktorý trávite doma. Tak môžete zistiť za ako rýchlo sa kalíšok naplní. Taktiež sa uistíte, že pri správnom zavedení skutočne nepretečie.

Ak je kalíšok správne nasadený, v tele ho necítite, neobmedzuje pri pohybe ani pri cvičení, či športe.

Ako sme uvádzali, jeho zavedenie aj vyjmutie chce trošku cviku. Kalíšek v tele vytvorí podtlak, ktorý musíte prekonať, t.j. kalíšek pri vyberaní jemne stlačite. Táto fáza je pri tampóne jednoduchšia, stačí potiahnuť za šnúrku. Tu by to však kvôli podtlaku nešlo.

V žiadnom prípade neťahajte za stopku na konci kalíšku. Tá slúži len na uistenie, že je kalíšek správne zavedený. Pri plnom kalíšku by sa mohol utrhnúť. Kalíšek sa vytiahne miernym stlačením za spodnú časť kalíšku.

Zo začiatku je určite lepšie vytiahnuť kalíšok vo vani, alebo na toalete s umývadlom. Skoro nikde sa to neuvádza, ale vlastne vytiahnete kalíšok plný krvi, čo by s netrénovanou osobou mohlo „jemne zamávať“ (pohľad na samotnú krv ako aj jej množstvo).  

Pri kúpe kalíšku je dôležitý výber jeho pevnosti. Ak necvičíte jógu, či nepatríte práve medzi športovo založené ženy resp. ak s kalíškom začínate, určite siahnite po mäkšom. Pevné kalíšky sú vhodnéjšie skôr pre ženy s pevným panvovým dnom.

Ako sa o kalíšok starať

Pred menštruáciou je nutné kalíšok sterilizovať. Päť minút ho povariť vo vriacej vode. Do vody môžete pridať aj lyžičku prášku Gaia Magic Touch.  

Kalíšok sa dá kúpiť aj v balení, čo bol aj náš prípad. Jeho súčasťou je totiž nielen bavlnený obal na kalíšok ale aj menšie množstvo už spomínaného prášku a taktiež bavlnená slipová vložka slúžiaca ako poistka proti pretečeniu.

Počas menštruácie sa kalíšek po vypráznení omyje studenou vodou a opäť zavedie.

Jeho používanie je úplne bez zápachu. Čo môžeme potvrdiť.  

Čo však určite považujeme za nevýhodu resp. komplikáciu je, ak ho potrebujete vyprázdniť na verejných záchodoch či pracoviskách, kde sú umývadlá oddelené od toalety. Riešením môže byť, že si žena so sebou vezme na toaletu fľašu s vodou, aby mohla kalíšok opláchnuť a opäť zaviesť. Nás to však trochu odradilo a v dňoch, kedy nie je možné mať na toalete dostatočné súkromie, by sme skôr uprednostnili napríklad menštruačné nohavičky.

Koľko stojí a ako ušetriť na nákupe menštruačného kalíšku

Ako sme už uvádzali vyššie používanie menštruačného kalíšku je nielen priateľské k životnému prostrediu, ale ušetrí vám aj pomerne značnú časť výdavkov na hygienické potreby.

Počas celej menštruácie si totiž vystačíte s jedným kalíškom, ktorý vám navyše pri správnej údržbe vydrží aj roky. Pritom jeho obstarávacia cena sa pohybuje v rozmedzí od 10 do 20 eur. Dá sa kúpiť aj v rôznych sadách, ktoré obsahujú bavlnený alebo umelohmotný obal na kalíšok, prípadne čistiaci prášok či slipovú vložku.

Ušetriť za jeho nákup môžete, ak si ho obstaráte na internete. Je dostupný v ponuke rôznych e-shopov, kedy môžete uplatniť rôzne zľavové akcie či kupóny.  A ak svoj nákup urobíte preklikom z Refundo.sk do niektorého zo 650 cashbackových obchodov, získate navyše aj časť peňazí z ceny objednávky späť. Len vlani získalo mnoho našich užívateľov aj 400 eur späť formou cashbacku.