Oslavy Veľkej noci 2021 sú ovplyvnené obmedzeniami vyplývajúcimi z opatrení proti šíreniu covid-19.

Pozor zmena: Vláda nakoniec zmiernila opatrenie, ktorým umožnila otvorenie kostolov od 1.apríla. Avšak len na jednotlivú návštevu za účelom individuálnej duchovnej starostlivosti (tzn. spoveď, či návšteva resp. poklona pri „ Božom hrobe“ na bielu sobotu). Konanie bohoslužieb a omší však i naďalej umožnené nie je.

Veľkonočné desatoro

Pandémia koronavírusu ovplyvnila sviatky aj tento rok. Obmedzenia sú i naďalej stanovené prísne a z ich čiastočným uvoľňovaním sa počíta najskôr až v druhej polovici apríla. Na tohtoročnú Veľkú noc vydali hygienici nasledujúce opatrenia:

Desatoro veľkonočných odporúčaní

 1. Odložme šibačku a polievačku
 2. Omedzme stretávanie 
 3. Oddychujme v prírode, ale nevytvárajme veľké skupiny
 4. Cestujme len v rámci okresu
 5. Športuje individuálne
 6. Nosme rúška aj v exteriérii, respirátory v interiéri
 7. Rešpektujme karanténu príbuzných
 8. Zvážme návštevu rodičov a starších rodičov aj v prípade, že sú očkovaní
 9. Zúčastníme sa na bohoslužbách virtuálne
 10. Správajme sa zodpovedne a nenakazme blížneho

Sviatok nazývaný Veľká noc je oslavou zmŕtvychvstania Ježiša Krista a je najvýznamnejším kresťanským sviatkom v kalendári, dokonca ešte dôležitejším než sú Vianoce. Avšak aj pre neveriacich je Veľká noc spojená s množstvom tradícií, ktoré na prvý pohľad nemajú s kresťanstvom nič spoločného.

Aj keď sú dnes veľkonočné sviatky vnímané ako kresťanský sviatok, tak ich história je, ako to u podobných sviatkov býva, spojená aj s pohanskými tradíciami. V tomto prípade splynuli s pohanskými (najmä Slovania a Germáni) sviatkami príchodu jari. Vďaka tomu sa u nás do osláv Veľkej noci vniesli aj mnohé pohanské zvyky a tradície.

Dátum Veľkej noci je pohyblivý - ako se určuje

Veľká noc je jedným zo sviatkov, ktoré majú pohyblivý dátum. Je závislé na dátume prvého mesačného splnu po jarnej rovnodennosti. Dôležitá je pritom nedeľa, pretože práve v nedeľu došlo Ježišovmu zmrtvychvstaniu. Veľká noc tak pripadá na nedeľu bezprostredne následujúcu po prvom jarnom splne. Ak spln nastane práve v nedeľu, tak sa slávi až tu následujúcu.

Vďaka tomu je rozmedzie termínov Veľkej noci približne jeden mesiac. Najskôr sa tak môže sláviť 22. marca, najneskôr 25. apríla. Veľkonočný pondelok pripadá v roku 2021 na 5 apríla a veľkonočné prázdniny tak budú od štvrtka 1. apríla do utorka 6. apríla.

Termíny Veľkej noci od 2021 do 2031 - od Veľkého piatku do Velikonočného pondelku

 • 2021 - od 2. apríla do 5. apríla
 • 2022 - od 15. apríla do 18. apríla
 • 2023 - od 7. apríla do 10. apríla
 • 2024 - od 29. marca do 1. apríla
 • 2025 - od 18. apríla do 21. apríla
 • 2026 - od 3. apríla do 6. apríla
 • 2027 - od 26. apríla do 29. marca
 • 2028 - od 14. apríla do 17. apríla
 • 2029 - od 30. marca do 2. apríla
 • 2030 - od 19. apríla do 22. apríla
 • 2031 - od 11. apríla do 14. apríla

Veľkonočné tradície

Tradícií spojených s Veľkou nocou je naozaj veľa. Niektoré majú pôvod v kresťanstve, iné zase v pohanských zvykoch.

Najčastejšie veľkonočné tradície sú:

 • Pletenie korbáča - korbáč by mal byť pletený z vŕbových prútikov. Vyšľahanie takýmto korbáčom prináša žene mladosť a zdravie.
 • Koledovanie  - koledovať se chodí v pondelok a chodia len chlapci a muži. 
 • Maľovanie kraslíc (vajíčiek) - sú tradičnou odmenou za vyšľahanie a mali by býť zdobené či farbené.
 • Rabkáč a klepanie - má kresťanskoú tradíciu, klepe sa na Zelený štvrtok večer .
 • Baránok a zajačik - pečenie baránka má už pohanský pôvod, ale dôležitý je aj v kresťanstve. Baránok byl totiž  členom Božieho stáda. Zajačik je zase znamením čistoty. 
 • Mazanec - cesto na mazanec by se malo zamiesiť na Bielu sobotu a mazanec symbolizuje slnko.
 • Vysievanie obilia - symbolizuje začiatok jari a prace na poli.

Veľkonočné prázdniny 2021 - deti majú voľno už vo štvrtok

Na rozdiel od dospelých, ktorí majú voľno až v piatok, majú deti prázdniny už od štvrtka, resp. od Zeleného štvrtka až do utorka po Veľkonočnom pondelku. To znamená, že deti idú do školy poslednýkrát v stredu 30. marca a potom až v stredu 7. apríla následujúci týždeň.

Ako sú na Veľkú noc otvorené obchody

Veľký piatok a Veľkonočný pondelok sú na Slovensku dni pracovného pokoja, teda počas oboch týchto dní sa nejde do práce a tak je to aj s obchodmi. Tie sú zatvorené. Odlišná situácia je napríklad v Českej republike. Tam sú obchody na Veľký piatok otvorené a na Veľkonočný pondelok zatvorené.

Ako tráviť veľkonočné sviatky a kde nakúpiť odmenu pre koledníkov

Veľká noc je dnes dôležitým komerčným sviatkom. Mnoho tradícií a zvykov sa vyrieši nákupom v obchode či na internete, či už ide o nákup korbáča, až po výslužku pre koledníkov. Kým donedávna sa nakupovali predovšetkým ingrediencie k pečeniu mazanca alebo baránka, dnes už sa dá kúpiť hotový. Predávajú sa aj pohľadnice, ozdoby či zákusky.

Tip: Aj keď sú obchody zatvorené, môžete nakupovať stále online. A to ako potraviny, tak aj elektoniku, oblečenie či si rezervovať ubytovanie. To všetko môžete získať cez Refundo.sk za výhodnejšie ceny. Nakupovanie cez Refundo.sk môžete získať aj víc než 800 eur za rok. Prečítajte si, ako na to.

Mnoho ľudí dnes využíva veľkonočné prázdniny a taktiež voľno v práci na výlety a dovolenky. A to podľa termínu Veľkej noci a podľa počasia. Tento rok všetko komplikuje pandémia Covid-19. Ak sa nakoniec bude dať niekam vyraziť, môžete na rezerváciu vhodného ubytovania použiť napríklad stránky Booking.com