Zdroj foto: Pixabay

Alergia je prehnaná reakcia organizmu na látky, s ktorými sa bežne stretávame vo svojom okolí.  Postihuje už tretinu populácie. Ide o prehnanú reakciu imunitného systému na alergény.

Alergická reakcia sa najbežnejšie prejavuje ako banálna nádcha, no môže vyústiť až do anafylaktického šoku, ktorý sa môže skončiť aj smrťou. Preto by sa určite nemala brať na ľahkú váhu.

Prejavy alergie

Nádcha, resp. zdurenie nosovej sliznice je najznámejší prejav alergie. Spolu s nádchou trápi alergikov aj začervenanie a svrbenie očí alebo kožné reakcie ako ekzém či žihľavka.

Niekedy sa dostaví aj zúženie predušnice, priedušiek, dýchavičnosť a dychová nedostatočnosť, čo môže prerásť až do astmatického záchvatu. Niektoré osoby pociťujú v súvislosti s alergickou reakciou aj bolesti v ušiach či bolesť hlavy.

Veľká časť slovenskej populácie sa teda potýka s niektorým zo slabších variantov sennej nádchy – čiže reakciou na peľ vo vzduchu.  Kedy a aký peľ sa vyskytuje v ovzduší už preto býva súčasťou predpovede počasia. Na internete sú bežne dostupné peľové kalendáre, ktoré na zvýšený výskyt peľu určitých rastlín v danom období varujú.

Zoznam najobľúbenejších liekov na alergiu

Zavrieť sa doma na tri týždňe, keď kvitne breza alebo letné trávy, je v dnešnej dobe nepredstaviteľné. Tlmiť prejavy alergie a prekonať exponované obdobie už v dnešnej dobe pomáha množstvo voľne dostupných liekov na alergie.

Na potlačenie alergickej reakcie sú dobré slzné kvapky do očí a potom spreje do nosa s protialergickými látkami a tiež tablety tzv. antihistamiká Claritine, Zyrtec, Zodac a pod.

Perorálne (ústne) kvapky

Fenistil kvapky sú veľmi univerzálne. Častokrát ich praktickí lekári odporúčajú aj pri nádche v zimnom období. Pomáhajú zkľudniť zdurené nosné prípadne krčné sliznice. Prinšajú úľavu aj pri svrbení rôzneho pôvodu, teda aj v prípade ekzému, žihľavky či poštípaniu zmyzom, ale aj napríklad v prípade ovčích kiahní.  Vhodné sú nielen pre dospelých ale aj pre deti.

Siahnuť môžete aj po kvapkách Zyrtec, ktoré sú vhodné pre deti od 2 rokov veku. Najviac sa používajú na zmiernenie nosných a očných príznakov alergickej nádchy a tiež na zmiernenie príznakov žihľavky.

Spreje do nosa a očí s protialergickými látkami

Na preplach nosa môžete využiť nosný sprej Vincentka prípadne Allergodil, Livostin.

Na zmiernenie alergického zápalu spojiviek, či svrbenie alebo začervenanie očí slúžia vhodné očné kvapky. Obľúbené sú očné kvapky Livostin, Ocutein Allergo – da Vinci, Visine alebo Vividrin.


Ako uľaviť od ekzému a kožných problémov

Žihľavka, ekzém či bodnutie hmyzom sa lokálne dajú riešiť chladivými gelmi ako napríklad Fenistil gel, Psilo-balsam gél. V prípade podráždenej kôže kvôli reakcii na slnko (tzv. solárna dermatitída) je možné použiť octanový krém.

 V prípade väčšej plochy kože, je vhodné použiť kvapky alebo tabletky.

Voľne predávané lieky sú určené predovšetkým na tlmenie akútnych alergických prejavov. Pred užitím je vhodné poradiť sa v lekárni a prečítať si príbalový leták. V prípade dlhodobej liečby je vhodné navštíviť praktického lekára či alergológa.

Tip: Obstarať lieky na alergiu môžete výhodnejšie práve tým, že nakúpite v online lekárni cez Refundo.sk. Dostanete tak časť peňazí z objednávky späť formou cashbacku. Navyše môžete využiť aj rôzne sezónne zľavové kódy, ktoré vám cenu nákupu ešte ponížia.