Najobľúbenejšími lokalitami, kde Slováci trávia letnú dovolenku pri mori, sú bezpochyby Chorvátsko, Grécko, Taliansko, Bulharsko a v neposlednom rade Španielsko. Do všetkých týchto krajín sa teraz dostanete len s občianskym preukazom, hoci napríklad Bulharsko alebo Chorvátsko nepatria do Schengenského priestoru sú však členmi Európskej únie. Naopak, na vstup do obľúbeného Turecka alebo Egypta už musíte mať platný cestovný pas.

Bez ohľadu na to, či cestujete na občiansky preukaz alebo na cestovný pas, musíte sa uistiť, že vaše doklady sú platné. Ak napríklad na poslednú chvíľu zistíte, že vám vypršala platnosť pasu, nezúfajte, situáciu možno vyriešiť dva dni pred odletom. Pas je možné vybaviť za zvýšený poplatok už do 48 hodín. Ako to všetko funguje, si môžete prečítať v našom článku Ako získať cestovný pas. Horšie je, keď zistíte, že máte neplatný doklad, až keď vás kontrolujú na letisku alebo na hraniciach.

Kde môžete cestovať len s občianskym preukazom

Tu je potrebné pochopiť základný rozdiel medzi režimom v členských krajinách EÚ a v krajinách patriacich do Schengenského priestoru. Nie všetky krajiny EÚ patria do Schengenského priestoru. Základný rozdiel je teda v tom, či vás na hraniciach skontrolujú alebo nie. Vezmime si úplne klasický príklad, keď idete autom do Chorvátska. Pravdepodobne budete prechádzať cez Rakúsko a Slovinsko. Hraničné kontroly však budete mať len na hraniciach s Chorvátskom. Je členom EÚ, ale nie schengenského priestoru. Občiansky preukaz budete potrebovať aj na cestu do Rakúska alebo Slovinska, ale pri prekračovaní hraníc ho nebudete musieť nikomu ukazovať. To sa uskutoční až po prekročení chorvátskych hraníc.

Kde vám stačí len občiansky preukaz:

  • do všetkých členských štátov EÚ s voľnejším režimom bez kontrol pri cestovaní v rámci schengenského priestoru. Patrí sem Belgicko, Bulharsko, Cyprus, Dánsko, Estónsko, Fínsko, Francúzsko, Grécko, Holandsko, Chorvátsko, Írsko, Litva, Lotyšsko, Luxembursko, Maďarsko, Malta, Nemecko, Poľsko, Portugalsko, Rakúsko, Rumunsko, Slovensko, Slovinsko, Španielsko, Švédsko a Taliansko.
  • do krajín mimo EÚ, ale patriacich do Schengenského priestoru, t. j. Island, Nórsko, Švajčiarsko a Lichtenštajnsko
  • do krajín, s ktorými má Slovensko uzavretú zmluvu o uznávaní občianskych preukazov ako cestovných dokladov: Albánsko, Bosna a Hercegovina, Čierna Hora, Gruzínsko, Macedónsko, Moldavsko a Srbsko
  • do malých krajín, ktoré nie sú súčasťou Schengenu, ale majú na svojich hraniciach schengenské dohody. Patrí medzi ne Andorra, Monako, San Maríno a Vatikán.

Ďalšie články o cestovaní a dovolenke

Stačí mi do Veľkej Británie občiansky preukaz alebo potrebujem pas?

Keďže Spojené kráľovstvo od 1. februára 2020 už nie je členom EÚ, na vstup do krajiny budete potrebovať cestovný pas. Pri vstupe do Spojeného kráľovstva musíte počítať s tým, že vás skontroluje hraničná kontrola.

Kam môžete cestovať s pasom

Mimo uvedené krajiny musíte mať na vstup do krajiny cestovný pas. V prvom rade však nezabudnite, že váš cestovný pas musí byť platný. A nielen to. V mnohých krajinách je vstup s pasom obmedzený na 6 mesiacov pred skončením jeho platnosti, inak vás na svoje územie nepustia. Na hraniciach týchto krajín skontrolujú platnosť vášho pasu, ktorý musí byť platný ešte 6 mesiacov po opustení krajiny. Medzi obľúbené dovolenkové destinácie patrí Egypt a Thajsko. Ďalšia populárna krajina, Turecko, vyžaduje 150 dní.

Ako ušetriť peniaze pri nákupe dovolenky tu a v zahraničí

Na Slovensku v súčasnosti platia prísne vládne obmedzenia, aby sa zabránilo šíreniu pandémie choroby Covid-19. Napriek tomu je pravdepodobné, že aj napriek prebiehajúcemu očkovaniu budeme môcť toto leto cestovať v rámci určitých pravidiel a užiť si letnú dovolenku v roku 2021 takmer tak, ako sme zvyknutí. Ak si letnú dovolenku u nás a v zahraničí rezervujete cez Booking.com, môžete získať veľmi zaujímavé zľavy.

Spoločnosť Booking.com tento rok pripravila pre svojich zákazníkov sezónnu akciu na nákup letnej dovolenky. V rámci tejto akcie môžu zákazníci, ktorí si rezervujú ubytovanie cez Booking.com, získať zľavu 15 % a v niektorých prípadoch aj viac.

Stačí, ak si dovolenku rezervujete na Booking.com v období od 26. marca do 30. septembra 2021 a využijete v období od 1. apríla do 30. septembra 2021. Nezáleží na tom, či strávite dovolenku na Slovensku alebo v zahraničí.

Prehľad propagačných ponúk Booking.com nájdete na tejto stránke.

Ak si kúpite letnú dovolenku na Booking.com prostredníctvom Refundo.sk, získate cashback až do výšky 4 % z ceny rezervácie. Stačí sa zaregistrovať na stránke Refundo.sk, prihlásiť sa a potom na Booking.com prejsť preklikom z Refundo.sk . Spoločnosť Refundo pripíše peniaze na váš účet jeden mesiac po uskutočnení rezervácie na Booking.com. Výška cashbacku samozrejme závisí od typu ubytovania, lokality a sezóny.

Ďalšie tipy a rady, ako ušetriť na letnej dovolenke, nájdete v našom článku 6 tipov, ako ušetriť za letnú dovolenku pri mori.