Povinne nosiť respirátory musia v Rakúsku v obchodoch alebo v MHD. Na Slovensku a v Českej republike sa o tom zatiaľ len uvažuje. Všetci máme ešte v živej pamäti obrázky z predajní Lidlu, kedy sa vďaka zľavovej akcii na respirátory tlačili stovky ľudí. Pritom kvalitné resprirátory FFP2 vyrobené v Česku alebo na Slovensku sa dajú zatiaľ v pohode a za výhodné ceny kúpiť on-line.

Rúško alebo respirátor FFP2 či FFP3 - aký je v tom rozdiel?

Rúško bráni úniku mikroorganizmov smerov von. Teda používaním rúška chránite svoje okolie. Oproti tomu respirátor s výdychovým ventilom chráni pred nákazou toho, kto ho nosí. Ak chcete teda chrániť pomocou respirátoru seba aj okolie noste len respirátor bez výdychového ventilu.

Respirátory sa členia do filtračných tried podľa toho, akú vysokú ochranu poskytujú, presne akú vysokú majú filtračnú účinnosť.

  • FFP1 - základné respirátory s najnižším stupňom ochrany
  • FFP2 - majú účinnosť najmenej 94 % a už sa dajú efektívne použiť na zníženie rizika nakazenia koronavírusom
  • FFP3 - tieto respirátory poskytujú najvyššiu mieru ochrany. Ich účinnosť je minimálne 99 %.

Tip: Na ochranu pred vírmi sa dá odporúčať respirátor bez ventilku, ktoré chránia jak nositeľa, tak aj jeho okolie.

Respirátor FFP2 - cena

Na internete sa dá nájsť množstvo rôznych respirátorov tiredy FFP2. Ceny čínskych respirátorov začínajú už na alebo tesne pod hranicou 10 korún za kus. Kvalitné české alebo slovenské respirátory začínajú od eura a pol za kus až za niekoľko desiatok eur. Cena závisí aj od toho, či sa jedná o respirátor z nanovlákien alebo nie a či je respirátor možné použiť opakovane alebo či je jednorázový.

Ako dlho respirátor vydrží a dá sa nosiť opakovane alebo len jednorázový?

Respirátory chránia len určitú dobu, väčšinou maximálne 24 hodín. Väčšina respirátorov je jednorázových, pri opakovanom použití respirátoru sa jeho účinnosť výrazne znižuje. Ak chcete respirátor používať opakovane, dá sa to. Musíte si kúpiť respirátor, ktorý takéto nosenie umožňuje.  Na opakovné použite sa hodia respirátory s označením R.

Kde kúpiť  české a slovenské respirátory FFP2 on-line

Nakúpiť kvalitné české a slovenské respirátory môžete na internete v mnohých e-shopoch. Ponúkajú balenia po jednom či viacerých kusoch, s nanovláknami aj bez, na opakované i jednorázové použitie. Ak nakúpite respirátor cez Refundo.sk, môžete získať vďaka využitiu cashbacku ďalšie peniaze navyše a respirátory tak vo výsledku kúpiť za nižšiu cenu.

Tip: Kavlitné respirátory triedy FFP2 českého výrobcu GOOD MASK majú viac než 95 % účinnosť

FFP2 respirátory českej a slovenskej výroby ponúkajú napríklad:

Ako správne nosiť respirátor

Správne nosenie a používanie respirátoru je skoro rovnako dôležité a možno aj dôležitejšie než jeho trieda. Ak teda chcete byť respirátorom maximálne chránení dodržuje nasledujúce pravidlá:

  • pri nazadzovaní respirátoru musíte mať vždy čisté ruky
  • po nasadení respirátoru sa ho už nedotýkajte
  • nosnú svorku vytvarujte tak, aby ku koži priliehala čo najtesnejšie na koreň nosu
  • fixačné popruhy či gumičky je nutné utiahnuť tak, aby respirátor dokonale tesnil
  • respirátor dávajte dolu úchytom za fixačné popruhy či gumičky