Odborníci hovoria, že kľúčová teplota je 7 až 10 °C. Akonáhle na jar priemerná teplota tieto hodnoty prekročí, je nutné prezuť na letné. Naopak na jeseň, akonáhle spadne teplota pod tieto hodnoty, je najvyšší čas nasadiť zimné obutie.

Prečo práve 7 až 10 °C? Pri týchto teplotách sa totiž lomí kladné vlastnosti jednotlivých typov pneumatík. Ak je teplota vyššia, tak zimné pneumatiky začínajú strácať svoje kladné vlastnosti. Avšak vždy sa riadte logikou. Zohľadnite predpoveď počasia na najbližšie dni a týždne, ranné teploty, kedy sa často jazdí do práce a zohľadniť aj lokalitu, kde žijete.

Napríklad v horách je určite lepšie nechať zimné pneumatiky obuté dlhšie ako v nižších polohách, kde je pravdepodobnosť aprílového snehu prakticky nulová. Pri používaní zimných pneumatík je nutné riadiť sa zákonom.

Čo o použití zimných a letných pneumatík hovorí zákon?

Povinnosť používať na aute zimné pneumatiky vyplýva zo zákona o cestenej premávke č. 8/2009 Z.z..  Ten hovorí, že je povinné mať zimné pneumatiky obuté na všetkých nápravách ak sa na vozovke nachádza súvislá snehová vrstva, ľad alebo námraza. Pre nákladné vozidlá potom platí, že zimné pneumatiky musí mať aspoň jedna náprava v období od 15. novembra do 31. marca. V tomto období by v povinnej výbave nákladných aut nemali chýbať reťaze.

Aká je minimálna výška vzorky na pneumatikách

Nielen počasie je pre výmenu pneu dôležité. Rolu hrá aj ich opotrebenie, a to platí ako pri letných, tak aj  pri zimných pneumatikách. Letné pneumatiky musia mať hĺbku dezénu aspoň 1,6 milimetrov. Zimné pneumatiky potom musia mať hĺbku vzorky hlavných dezénových drážok alebo zárezov najmenej 4 mm, a to na všetkých kolesách (pri vozidlách do 3 500 kg).

Podľa prieskumov sa zistilo, že zimná pneumatika s hĺbkou dezénu menšou ako 4 mm stráca svoje dôležité vlastnosti na snehu. Jedná sa predovšetkým o takzvaný samočistiaci efekt pneumatiky.

Ako ušetriť za nákup letných pneumatík

Odpoveď je jednoznačná. Najlacnejšie zimné, ale aj letné pneumatiky zaobstaráte na internete. Výber pneumatík, ich výrobcov a e-shopov, ktoré ich ponúkajú je naozaj obrovský. Na druhú stranu sa odporúča nakupovanie len u preverených e-shopov, kde máte istotu skladových zásob a tak i včasné dodanie a tiež kupujte radšej pneumatiky len od zavedených výrobcov. Predsa len ide o bezpečnú prevádzku vášho vozidla a tak sa neoplatí šetriť úplne na všetkom a kúpiť tú najlacnejšiu variantu od výrobcu, o ktorom ste nikdy nepočuli. Nižšie nájdete prehľad preverených e-shopov, na ktorých môžete nakupovať cez Refundo.sk

Tip: Ak chcete ušetriť na nákupe pneumatík ešte viac, nakúpte ich vo svojom obľúbenom e-shope preklikom cez Refundo.sk. Získate tak formou cashbacku časť peňazí z vášho nákupu späť na váš účet. Prečítajte si, ako cashback na Refundo.sk funguje.