Nakupovanie v čínskych obchodoch sa v našich končinách teší veľkej obľube. Už dávno neplatí, že z Číny sa dá nakúpiť len lacný „šunt“. Naopak, napríklad v ponuke Aliexpressu nájdete prakticky akýkoľvek tovar, ktorý sa kvalitou vyrovná väčšine tuzemských e-shopov. Výhodou nakupovania v Číne je fakt, že tovar je lacnejší a aktuálne aj fakt, že za väčšinu výrobkov z Číny nakúpite s dopravou zadarmo. To je možné vďaka čínskej vláde, ktorá v rámci podpory exportu dopravu do zahraničia svojím podnikateľom dotuje.

Platba cla a DPH na tovary z Číny – aktuálny stav (do 30.6.2021)

V prípade objednávky do 22 eur neplatíte nič. Pozor – netýka sa to konkrétneho tovaru ale celej objednávky. Väčšina tovaru napríklad z Aliexpresu vám aj tak príde po jednom kuse, pretože Aliexpress je iba sprostredkovateľ a tovar tak objednávate od rôznych výrobcov. Avšak môže sa stať, že nakúpite viac kusov tovarov (s cenou jedného kusu do 22 eur) od jedného výrobcu a akonáhle v objednávke presiahnete 22 eur, tak DPH budete musieť zaplatiť!

Ak máte objednávku za 22 až 150 eur, potom musíte k cene dolatiť pošte alebo kuriernej spoločnosti, ktorá vás pri colnom konaní zastupuje, aj DPH 20 %. Clo platiť nemusíte. Pozor, týka sa to iba zásielok z Číny. Teda nie zásielok z krajín EU, kde má napríklad Aliexpress svoje sklady tiež.

V prípade objednávky nad 150 eur sa už okrem DPH platí aj clo.

Na Refundo.sk môžete nakupovaním v obľúbených obchodoch získať aj viac ako 400 eur za rok. Prečítajte si ako na to.

Clo a DPH na tovary z Číny od 1.7.2021

Hore uvedené aktuálne platné pravidlá, sa mali od 1.1.2021 zmeniť. DPH sa malo začať platiť aj u malých zásielok. Kvôli celosvetovej pandémii Covid-19 však Európska komisia účinnosť smernice upravujúce podmienky dovozu zásielok z krajín mimo EU posunula o pol roka. Nový termín je tak 1.7.2021.

Clo a DPH na tovary z krajín mimo EU od 1.7.2021 podľa hodnoty tovarov:

  • do 22 eur – DPH áno, clo nie
  • od 22 do 150 eur – DPH áno, clo nie
  • nad 150 eur – DPH áno, clo áno

Koniec oslobodenia od DPH znamená tiež to, že sa na všetky zásielky z Číny bude novo vzťahovať colná deklarácia. V colnom konaní sa môžete nechať zastupovať prepravnou spoločnosťou, napríklad Slovenskou poštou, ktorá si za zastúpenie v colnom riadení účtuje poplatok 9 eur. (Pozor – poplatok sa pripočítava do základu pre výpočet DPH)

Ďalšia možnosť je vybaviť si všetko sám prostredníctvom finačnej správy cez centrálny elektronický priečinok. Tak môžete vyššie uvedený poplatok ušetriť.

Ako sme už vyššie uviedli, nová smernica sa nebude týkať zásielok zo zemí EU. Ušetriť na tovaroch z Aliexpresu tak budete môcť nakupovaním z jeho európskych skladov.