Deň matiek, Deň detí či Medzinárodný deň žien sú v našich končinách tradičné a známe sviatky. Naproti tomu sa Dňu otcov taká pozornosť tak trochu neprávom nevenuje. To je pritom škoda, pretože rovnako ako si svoj sviatok zaslúžia riadne osláviť nejakým darčekom ženy a deti, nemalo by sa zabúdať ani na mužov. 

Údaje z prieskumu realizovaného ČSOB v Českej republike v roku 2019 hovoria, že až 65 % populácie síce Deň otcov pozná, ale len asi jedno percento ho reálne oslavuje. Na druhú stranu 30 % respondentov verí, že sviatok si získa obľubu a bude sa tak sláviť podobne ako Deň matiek či iné sviatky. Situácia na Slovensku je obdobná.

Kedy a kde vznikol deň otcov

Impulsom vzniku Dňa otcov bol vlastne samotný Deň matiek. Ten sa slávi už od roku 1907. Napriek tomu, že prvé pokusy o oslavu pre mužov prebehli už v roku 1907, tak Deň otcov, ktorý slavíme i dnes, sa prvý krát slávil až v roku 1910. A ako je to u podobných sviatkov, slávil sa najskôr v Spojených štátoch amerických.

Tradícii dala vzniknúť istá Američanka menom Sonora Smart Dodd. Chcela týmto sviatkom osláviť svojho otca, ktorý sa ako vdovec sám staral o päť detí. Nápad na sviatok otcov potom dostala pri omši slúžené na Deň matiek. Prvá oslava dňa otcov sa tak konala v deň narodenín jeho otca - 19.6.1910 v meste Spokane, štát Washington.

Kedy sa slávi deň otcov

Popularita sviatku síce nebola na začiatku taká ako práve u Dňa matiek, ale postupne rástla. V roku 1966 bol Deň otcov ako oficiálny sviatok uznaný americkým prezidentom  Lyndonem Johnsonem. Ako deň oslavy bola stanovená tretia júnová nedeľa.

V rovnaký deň, teda tretiu júnovú nedeľu sa tak Deň otcov pripomína aj na Slovensku. Tent rok tak pripadá Deň otcov na nedeľu 20. júna 2021.

Zatiaľ čo u nás a tiež v Amerike (severnej aj južnej), v Ázii, Afrike a vo väčšine euróspkych štátov patrí otcom tretia júnová nedeľa, tak v niekotrých krajinách je to inak. V Nemecku sa napríklad slaví 40 dní po Veľkej noci, v Dánsku 5. júna, v Škandinávii až druhú novembrovú nedeľu, v Španielsku, v Portugalsku či v Taliansku zase 19. marca a napríklad v Rusku 23. februára.

Tipy na darčeky ku dňu otcov

Zatiaľ čo pri ženách, či už ku Dni matiek alebo k MDŽ sa darčeky vybarajú ľahko - kvietok alebo rôzne sladkosti napadne v spojitosti s týmito sviatkami hádam každého, výber vhodného darčeku pre muža je už trochu väčšou výzvou. Pozrite sa preto na naše tipy na darčeky ku Dňu otcov. Ak si ich navyše obstaráte preklikom cez Refundo.sk, môžete za váš nákup získať časť utratených peňazí.

Alkohol - pivo, víno či "flaška" tvrdého alkoholu poteší väčšinu mužov

Fľaša dobrého netradičného piva z niektorého z vyhlásených minipivovarov či kvalitné archivné víno je pre muža darčekom, ktorým nikdy nič nemôžete pokaziť. O to viac toto tvrdenie platí pri "fľaške" tvrdého alkoholu a je jedno, či sa jedná o kvalitnú slivovicu, karibský rum či škótsku whiskey.

Grilovanie - grilovacie potreby sa hodia vždy

Jún a leto je všeobecne doba vhodná na grilovanie. Perfektným darčekom pre muža, ktorý grilovanie a všetko s ním spojené miluje, je napríklad nový gril či potreby na grilovanie. Výber vecí na grilovanie je na internete skutočne veľký. Vyskúšajte niektorý z nami navrhovaných obchodov, kde za váš nákup môžete získať cashback navyše.

Wellness víkend nie je na zahodenie

Určite nesmieme zabudnúť spomenúť wellness víkend. Oddýchnuť si od detí a stráviť spolu príjemný wellness víkend niekde v pohode je snom hádam väčšiny rodičov. Tímto darčekom teda potešíte nielen svojho muža či priateľa, ale dá sa povedať, že aj seba. Kúpiť výhodne welness víkend, či akýkoľvek iný pobyt alebo dovolenku sa dá za veľmi výhodných podmienok aj na Booking.com. Ak tam navyše prejdete preklikom z Refundo.sk dáme vám časť peňazí späť.