Vybavenie pôžičky v banke môže byť triviálna záležitosť. Ak máte bežný účet v banke, kam chodíte žiadať o úver, a pravidelne vám naň prichádza príjem a väčšinu času máte kladný zostatok, potom vám banka pravdepodobne nielen vopred schváli limity na pôžičku, ale možno vás aj sama aktívne kontaktuje s ponukou úveru.

Horšie je to však, ak už máte niekoľko pôžičiek a potrebujete si vziať ďalšiu. Potom vaša banka alebo iná banka či nebanková úverová spoločnosť nie je ani zďaleka taká ústretová. Naopak, musíte sa pripraviť na riadne vyšetrovanie, ktoré môže v konečnom dôsledku viesť k zamietnutiu vašej žiadosti o úver. Ako vlastne banky preverujú žiadateľov o úver, aké nástroje na to používajú a ako môžete maximalizovať svoje šance na schválenie úveru, sa dočítate v nasledujúcich riadkoch.

Bonita klienta - čo to je a ako ju banky a nebankové subjekty zisťujú

Pravdepodobne najdôležitejším kritériom, ktoré banky alebo úverové spoločnosti zohľadňujú pri schvaľovaní úveru, je tzv. bonita klienta. Čo tento pojem v skutočnosti znamená? Je to úplne jednoduché. Bonita je schopnosť žiadateľa o úver plniť svoje finančné záväzky voči veriteľom, t. j. jednoducho znamená jeho schopnosť splácať požadovaný úver.

Z čoho sa vypočítava úverová bonita:

 • výšku príjmu žiadateľa
 • mesačná splátka požadovaného úveru
 • výška zákonného životného minima
 • ostatné pravidelné mesačné výdavky (poistenie, lízing, iné úvery)

Ak sa od výšky príjmu odpočítajú všetky ostatné položky, žiadateľ musí mať ešte určitú finančnú rezervu na neočakávané výdavky. Výška tejto rezervy je na rozdiel od ostatných položiek plne v kompetencii banky alebo nebankovej spoločnosti, v ktorej klient žiada o úver.

Úverové registre - pozor na svoju úverovú a platobnú históriu

Ak spĺňate všetky vyššie uvedené požiadavky na bonitu, môžete si myslieť, že ste už vyhrali a úver vám bude schválený. Žiaľ, nie je to tak. Banky sa zameriavajú najmä na vašu platobnú a úverovú históriu v úverových registroch.
Aké úverové registre sa najčastejšie používajú pri žiadosti o úver:

 • SRBI (Spoločný register bankových informácií) - je informačný systém prevádzkovaný spoločnosťou Slovak Banking Credit Bureu, s.r.o., ktorý sústreďuje informácie od bánk o vlastníkoch kreditných kariet, povolených prečerpaniach k bežným účtom ako aj žiadateľoch o úver.
 • NRKI (Nebankový register klientskych informácií) - obsahuje rovnaké informácie o rovnakých úveroch ako SRBI, ale od nebankových spoločností. Teda od rôznych splátkových a úverových spoločností alebo lízingových spoločností.
 • CERD (Centrálny register dlžníkov) - vyhľadáva nesplatené záväzky nielen fyzických osôb
 • SOLUS - v porovnaní s vyššie uvedenými registrami má SOLUS jeden významný rozdiel. V jejo databáze budete len vtedy, ak ste mali negatívnu úverovú alebo platobnú udalosť. To znamená, že ste sa omeškali s platbou alebo ste nezaplatili vôbec. Ak napríklad dlhujete peniaze operátorovi alebo dodávateľovi energií.
 • RBUZ (Register bankových úverov a záruk) - je prevádzkovaný NBS. Združuje informácie o pravnických osobách a podnikateľoch.

SRBI, NRKI a SOLUS sú dôležité najmä pre žiadateľov o úver. Všetky tieto registre vám za poplatok umožnia získať údaje, ktoré o vás uchovávajú. Aby banky alebo nebankové spoločnosti mohli nahliadnuť do vašich záznamov v týchto registroch, potrebujú na to váš súhlas. Túto zmluvu musíte podpísať vždy, keď žiadate o pôžičku. Samozrejme, nemusíte im dať súhlas, ale mali by ste si uvedomiť, že odmietnutie znamená, že v drvivej väčšine prípadov bude vaša žiadosť o úver zamietnutá.

Niekoľko tipov, ako maximalizovať svoje šance na schválenie úveru

Ak ste si pozorne prečítali vyššie uvedené informácie, potom ste si pravdepodobne vedomí všetkých faktorov, ktoré ovplyvňujú úspešnosť vašej žiadosti o úver, a toho, ako by ste sa mali správať a postupovať, aby bola vaša žiadosť o úver schválená. Napriek tomu si pred podaním žiadosti o pôžičku zopakujme niekoľko tipov, ktorými sa treba riadiť:

 • znížite mesačné výdavky - ak už máte viacero pôžičiek, vyskúšajte konsolidáciu pôžičiek, ktorá môže účinne znížiť vašu celkovú mesačnú splátku.
 • buďte opatrní s kreditnou kartou - banky radi ponúkajú svojim klientom kreditné karty. Väčšina z nás ich už má. Kreditné karty sú pri správnom používaní určite veľmi užitočným spoločníkom, ale pri žiadosti o úver môžu byť na škodu. Banky pristupujú k úverovému limitu na kreditnej karte, ako keby ste dlhovali celú sumu, bez ohľadu na to, či kreditnú kartu používate alebo len leží v zásuvke.
 • venujte pozornosť svojej úverovej a platobnej histórii - vždy sa snažte včas a riadne platiť a uhrádzať svoje záväzky voči bankám, operátorom alebo energetickým spoločnostiam.
 • skontrolujte si svoje záznamy v úverových registroch - ako už bolo uvedené, všetky úverové registre vám za poplatok umožnia nahliadnuť do vašich záznamov a ak o vás zistia nepravdivé informácie a v registri sa dá dostatočne preukázať ich správnosť, záznam sa môže vymazať.

Chcete pôžičku alebo úver a získať k tomu cashback? Vybavte si ho prostredníctvom Refundo.sk

Ak uvažujete o pôžičke, možno bude pre vás výhodnejšie, ak si ju vybavíte preklikom cez Refundo.sk. Získate totiž cashback. Zistite, ako funguje cashback na Refundo.sk.  

Od Refundo.sk môžete získať peniaze späť nielen za pôžičky, ale aj za nákupy prakticky akéhokoľvek tovaru na internete. Portál ponúka viac ako 650 obľúbených e-shopov, slovenských aj zahraničných.