Ísť na dovolenku k moru vlastným autom má svoje výhody. Patrí medzi ne veľká flexibilita v mieste dovolenky, nemusíte sa obmedzovať pri výbere toho, čo si na dovolenku zbalíte, a mnoho ďalších pozitívnych faktorov. Na druhej strane musíte zohľadniť náklady na palivo, ako aj náklady na diaľničné známky a mýto.

Tie sa v európskych krajinách platia v dvoch formách. Buď zaplatíte za štandardnú diaľničnú známku, ako ju poznáte u nás. Stačí si vybrať obdobie, za ktoré chcete platiť. Teda ročné, mesačné, týždenné alebo iné (napríklad desať alebo štrnásť dní), v závislosti od ponuky v danej krajine. Počas zaplateného obdobia môžete najazdiť ľubovoľný počet kilometrov na miestnych diaľniciach. Alebo sú v krajine spoplatnené diaľnice tak, že platíte poplatok za každý najazdený kilometer.

Ak idete do Chorvátska cez Rakúsko a Slovinsko alebo cez Maďarsko, stretnete sa s oboma typmi poplatkov. V Chorvátsku sa mýto platí podľa počtu najazdených kilometrov.

Koľko stoja diaľničné známky v Európe

Do nášho výberu sme nezahrnuli všetky krajiny, ale len tie, kam Slováci v lete cestujú najčastejšie. Pre lepšie porovnanie používame ceny v eurách (použitý kurz ECB k 8.6.2021) , hoci nie všetky krajiny používajú túto menu. Poslednou dôležitou poznámkou je, že ceny diaľničných známok a mýta, ktoré sme uviedli, platia pre osobné vozidlá, presnejšie pre vozidlá s hmotnosťou do 3,5 tony.

Tabuľka: Porovnanie cien diaľničných poplatkov a známok v Európe 2021

Krajina Cena známky/poplatkov Kde sa dá známka kúpiť/poplatok zaplatiť
Česko

10 dní - 12 EUR (310 Kč)

30 dní - 17 EUR (440 Kč)

Ročná - 60 EUR (1 500 Kč)

Diaľničnú známku si môžete kúpiť na stránke edalnice.cz, cez mobilnú aplikáciu, v automatoch na hraničných priechodoch a na čerpacích staniciach
Rakúsko

10 dní - 5,50 EUR

2 mesiace - 13,90 EUR

Ročná - 36,70 EUR

Diaľničnú známku je možné zakúpiť online na stránke asfinag.at, ale len s dátumom začiatku platnosti najskôr 18 dní od zakúpenia. Diaľničnú známku si môžete zakúpiť ako bežnú nálepku na bežných predajných miestach.
Slovinsko

7 dní - 7,50 EUR

6 mesiacov - 30 EUR

Ročná - 55 EUR

Diaľničná známka sa predáva vo forme klasickej nálepky a možno ju kúpiť na hraničných priechodoch, v pobočkách Darsi, na čerpacích staniciach, v predajniach Kompas, na poštách a v novinových stánkoch.
Chorvátsko Platí sa mýto, cenu za najazdené km zistíte v plánovači na hac.hr Mýto sa platí priamo na mýtnych bránach alebo prostredníctvom palubnej jednotky
Taliansko Platí sa mýto, cenu za najazdené km zistíte na autostrade.it

Mýto môžete zaplatiť v hotovosti, kreditnou alebo tankovacou kartou priamo na mýtnych bránach

Nemecko Nič sa neplatí. Platba mýtného za dialnice je iba za vozidla od 7,5 t  
Francúzsko Platí sa mýto, cenu za najazdené km zistíte na autoroutes.fr Francúzsko používa na spoplatnenie diaľnic systém mýtnych brán, kde sa mýto platí pri prejazde.
Španielsko Platí sa mýto, cenu za najazdené km zistíte na autopistas.com Mýto môžete zaplatiť v hotovosti alebo kreditnou kartou na mýtnych bránach, prostredníctvom elektronickej jednotky Via-t a na niektorých miestach aj prostredníctvom mobilnej aplikácie Awai.
Švajčiarsko Iba ročná - 36,50 EUR (40 CHF)

Známka je povinná na všetkých diaľniciach prvej a druhej triedy, predáva sa vo forme nálepky s ročnou platnosťou a možno ju kúpiť na bežných predajných miestach, ako sú čerpacie stanice, pošty atď.

Rumunsko

7 dní - 3 EUR

30 dní - 7 EUR

90 dní - 13 EUR

Ročná - 28 EUR

V Rumunsku je diaľničná známka povinná nielen na diaľniciach, ale aj na ostatných štátnych cestách okrem obecných ciest. Dajú sa kúpiť ako elektronické diaľničné známky na internete a na bežných predajných miestach, ako sú čerpacie stanice.
Bulharsko

Víkendová - 5,1 EUR

Týždenná - 7,7 EUR

Mesačná - 15,3 EUR

Štvťročná - 27,6 EUR

Ročná - 49,6 EUR

Spoplatnené sú nielen diaľnice a rýchlostné cesty, ale aj väčšina ciest nižších tried. Diaľničné známky si môžete zakúpiť elektronicky na web.bgtoll.bg, prostredníctvom mobilnej aplikácie a na bežných predajných miestach.
Poľsko Platí sa mýto, cenu za najazdené km zistíte na viatoll.pl Mýto za používanie diaľnic sa platí buď priamo v mýtnych bránach na diaľniciach, alebo prostredníctvom elektronickej mýtnej jednotky.
Maďarsko

10 dní - 10,5 EUR

Mesačná - 14,3 EUR

Ročná - 129 EUR

Známky sa predávajú len v elektronickej podobe a možno ich kúpiť online na stránke ematrica.nemzetiutdij.hu, prostredníctvom mobilných aplikácií zmluvných predajcov a na bežných predajných miestach, ako sú čerpacie stanice a obchody v blízkosti hraničných priechodov.

Zdroj: Tolls.EU

Ako ušetriť za dovolenku na Slovensku a v zahraničí

V súčasnosti ešte stále platia vládne obmedzenia, ktoré majú zabrániť šíreniu pandémie Covid-19. Vďaka prebiehajúcemu očkovaniu je však pravdepodobné, že toto leto budeme môcť cestovať v rámci určitých pravidiel a užívať si letnú dovolenku v roku 2021 takmer tak, ako sme zvyknutí. Ak si letnú dovolenku u nás a v zahraničí rezervujete cez Booking.com, môžete získať veľmi zaujímavé zľavy.

Spoločnosť Booking.com si tento rok pripravila pre svojich zákazníkov sezónnu akciu na nákup letnej dovolenky. V rámci tejto akcie môžu zákazníci, ktorí si rezervujú ubytovanie cez Booking.com, získať zľavu 15 % a v niektorých prípadoch aj viac.

Stačí, ak si dovolenku rezervujete na Booking.com od 26. marca do 30. septembra 2021 a potom ju aj využijete od 1. apríla do 30. septembra 2021. Nezáleží na tom, či je dovolenka na Slovensku alebo v zahraničí.

Prehľad propagačných ponúk Booking.com nájdete na tejto stránke.

Ak si kúpite letnú dovolenku na Booking.com prostredníctvom Refundo.sk, získate cashback až do výšky 4 % z ceny rezervácie. Stačí sa zaregistrovať na stránke Refundo.sk, prihlásiť sa a potom sa z Refundo.sk prekliknúť na Booking.com. Peniaze vám Refundo.sk pripíše na váš účet do jedného mesiaca po uskutočnení rezervácie na Booking.com. Výška cashbacku samozrejme závisí od typu ubytovania, lokality a sezóny.

Ďalšie tipy a rady, ako ušetriť na letnej dovolenke, nájdete v našom článku 6 tipov, ako ušetriť na letnej dovolenke pri mori.