Zdroj foto: Ministerstvo zahraničných vecí, Cestovateľský semafor

Kto, kedy a na ako dlho musí ísť do karantény, dá sa karanténe vyhnúť? Aké sú pravidlá na vycestovanie do Českej Republiky, Rakúska, Maďarska, Poľska, Grécka či Chorvátska? Aké obmedzenia sú spojené s návratom naspäť na Slovensko? Prinášame vám odpovede. 

Karanténa po príjazde do krajiny je opatrenie, ktoré zaviedli všetky krajiny sveta v snahe minimalizovať šírenie vírusu Covid-19. S rozšírením preočkovania populácie ako aj absolvovania samotnej choroby a s dostupnosťou PCR či antigénnych testov sa postupne stanovujú pravidlá kedy a za akých podmienok sa dá karanténa skrátiť alebo úplne vynechať.

Pokiaľ sa rozhodnete vycestovať do zahraničia, pri návrate musíte počítať s tým, že sa buď preukážete covid pasom alebo pôjdete do karantény. Covid pas vám však pomôže predovšetkým pri cestovaní po Európe. Pri návrate z ázijských či afrických krajín sa však karanténnemu pobytu nevyhnete.

Zelené, červené a čierne krajiny z Cestovateľského semaforu

Podľa najnovšej vyhlášky* Úradu verejného zdravotníctva SR sú štáty sveta rozdelené do troch skupín:

 • Zelené
  • sú krajiny s nízkym rizikom nákazy a patrí medzi ne väčšina krajín Európskej únie, Austrália, Čína, Japonsko, Grónsko, Taiwan, Južná Kórea
 • Červené
  • sú krajiny s vyšším rizikom nákazy a nájdete tu USA, Kanadu, Egypt či Libanon, Turecko, krajiny Európy mimo EU, predovšetkým Balkánskej krajiny ale aj Ukrajinu či Rusko 
 • Černe
  • čierna je takmer celá Afrika, južná Amerika a prekvapivo aj Veľká Británia

Pre všetky krajiny platí, že pri návrate na Slovensko sa musíte zaregistrovať v príjazdovom online formulári ehranica, prípadne pri využítí leteckej dopravy vyplníte aj elektronický formulár na vyhľadávanie cestujúceho.

Kto sa môže vyhnúť karanténe od 14. júna 2021

Povinnosť nastúpiť do 14-dňovej karantény nemajú osoby, ktoré sa vrátia zo zelených krajín Cestovateľského semafóru a zároveň:

 • sú zaočkované jednodávkovou vakcínou proti ochoreniu COVID-19 a od očkovania uplynulo viac ako 21 dní (najkôr teda v 22. deň).
 • sú zaočkované prvou dávkou akejkoľvek vakcíny (mRNA** aj vektorovej***) proti ochoreniu COVID-19 a od očkovania uplynulo viac ako 21 dní (najkôr teda v 22. deň).
 • prekonali ochorenie COVID-19 a boli očkovaní prvou dávkou vakcíny(mRNA, aj vektorovej) do 180 dní, a od očkovania 1. dávkou vakcíny uplynulo viac ako 21 dní (najkôr teda v 22. deň)
 • prekonali ochorenie COVID-19 v období pred nie viac ako 180 dňami

Prvá dávka vám umožní bezkaranténne pricestovať na Slovensko najviac 90 dní. Ak absolvujete obe dávky vakcíny, môžete bezkaranténne cestovať na Slovensko až 12 mesiacov od dátumu, kedy vám bola podaná prvá dávka vakcíny. Ak dlho máte "pichnutú" druhú dávku vakcíny sa už neposudzuje.

Povinnosť karantény sa netýka osôb mladších ako 18 rokov. Teda deti nemusia (a zatiaľ ani nemôžu) byť očkované. 

Ak sa vraciate na územie Slovenska a nie ste zaočkovaní, ale už pri príjazde sa preukážete negatívnym RT-PCR testom (platnosť do 72 hodín), či antigénovým testom (platnosť do 24 hodín), taisto nemusíte podstúpiť karanténu.

V prípade, že sa vás táto výnimka netýka, musíte nastúpiť na 14 dňovú karanténu alebo absolvovať RT-PCR či antigénový test. Test však môžete absolvovať hneď po príjazde a tým sa karanténe úplne vyhnúť.

Cestujúci z červených a čiernych krajín sa karanténe  zatiaľ nevyhnú  

Všetkým osobám sa nariaďuje karanténa až do doby obdržania negatívneho výsledku RT-PCR testu, pričom ten je možné podstúpiť najskôr 8. deň po návrate. Ale to len po príjazde z červených krajín. Osoby, ktoré pricestujú z čiernych krajín, musia zotrvať v karanténe 14. dní aj v prípade negatívneho výsledku RT-PCR testu absolvovaného už na 8. deň.

Oproti zeleným krajinám už do karantény musia osoby do 18 rokov a nestačí antigénny test.

Výnimku z karantény uvádza Ministerstvo zahraničných vecí na svojich stránkach nasledovne:

"Karanténa sa nevzťahuje iba na zaočkované osoby, ktoré prišli zo zahraničia, majú trvalý alebo prechodný pobyt na Slovensku a miesto výkonu práce v červenej krajine a naopak." Táto výnimka platí aj pre pracujúcich v čiernej krajine.

Tip: Viete, že dovolenku za výhodnejšiu cenu môžete získať nákupom cez Refundo.sk? A to na portále Booking.com alebo Hotels.com. Časť peňazí za rezervaciu obdržíte po pobytu späť vo forme cashbacku. Navyše môžete využíť rôzne sezónne zľavové kódy, vďaka ktorým bude cena vášho nákupu ešte nižšia.

Pravidlá na cestovanie do zahraničia:

Všetky uvedené krajiny umožňujú tranzit cez krajinu, kedy nie je nutné dodržiavať podmienky karantény.

Aké sú podmienky na cestovanie do Českej republiky

Od 7. júna 2021 patrí Slovensko pre ČR medzi oranžové krajiny.

Pred vstupom do ČR je nutné vyplniť príjazdový formulár, ktorým sa musíte dokázať preukázať už na hraniciach.

V prípade, že máte so sebou národný certifikát o vykonanom očkovaní, nevzťahujú sa na vás karanténne opatrenia, ak ste absolvovali už aspoň jednu dávku mRNA alebo vektorovej vakcíny a uplynulo od jej aplikácie aspoň 22 dní.

Inak stačí aby ste pri príjazdete mali negatívny výsledok antigénového testu nie starší ako 24 hodín, alebo RT-PCR testu nie starší ako 72 hodín.  Či už cestujete s testom alebo ste očkovaní, vždy je potrebné vyplniť príjazdový formulár.

Taktiež stačí, ak cestujete s potvrdení o prekonanom ochorení COVID-19 nie viac ako pred 180 dňami, vtedy nie je nutné vyplniť príjazdový formulár.

Výnimka: Cestovanie do 24 hodín

Ak do ČR cestujete z akéhokoľvek dôvodu a vaša doba pobytu na území nepriesiahne 24 hodín, nieje nutné vyplniť online príjazdový formulár ani absolvovať izoláciu či PCR test.

Aké sú podmienky na cestovanie do Chorvátska

Pri príjazde do krajiny je potrebné mať odovzdaný formulár, ktorý môžete vyplniť aj na hraniciach. Aby ste však urýchlili vybavenie, je určite vhodnejšieho vyplniť formulár online.

Podobne ako pre príjazd na Slovensko, vyhnete sa karanténe v prípade, že máte potvrdenie o prekonaní ochorenia COVID-19 (do 180 dní), alebo ak ste absolvovali obe dávky očkovania (najmenej 14 dní po aplíkcii 2. dávky), prípadne ak ste prekonali COVID-19 a máte aplikovanú aspoň jednu dávku očkovania.

Opačnom prípade potrebujete negatívny PCR test nie starší ako 72 hodín, prípadne antigénový test od akreditovaného lagoratória taktiež nie starší ako 48 hodín.

Od 2. júna 2021 môžu vstúpiť do Chorvátskej republiky osoby, ktoré boli očkované prvou dávkou vakcínami:

 • Pfizer, Moderna alebo Sputnik/Gam-Covid-Vac (Gamalej) v období od 22 do 42 dní od prvej dávky
 • AstraZeneca v období od 22 do 84 dní od prvej dávky vakcíny
 • Janssen/Johnson&Johnson v období 14 dní od podania vakcíny

Certifikát o vakcinácii v Slovenskej republike či negatívne výsledky testov je potrebné mať vyhotové aj v anglickom jazyku.

Ak nemáte vyššie uvedené potvrdenia, je potrebné nastúpiť na povinnú 10-dňovú karanténu, ktorú môžete ukončiť PCR alebo antigénovým testom

Deti do 12 rokov, ktoré cestujú s rodičmi, ktorí majú potvrdenie o očkovaní či o prekonaní choroby, či negatívny test, nemusia mať test ani nastúpiť do karantény.

Aké sú podmienky na cestovanie do Rakúska

Rakúsko uznáva jednotné certifikáty o očkovaní vydávané na Slovensku a preto si pomocou QR kódu lahko údaje hraničná kontrola načíta.

Slovensko patrí z pohľadu Rakúska medzi menej rizikové krajiny a tak nie je nutná povinná karanténa ak ste prekonali ochorenie COVID-19 (do 180 dní), prípadne máte so sebou PCR test s negatívnym výsledkom nie starším ako 72 hodín, prípadne antigénový test nie starší ako 48 hodín.

Očkované osoby patria taktiež medzi výnimky. Za očkovanú osobu sa považujete už v prípade, že od aplikácie prvej dávky vakcíny uplynulo 22 dní.

Pred vstupom do Rakúska nie je momentálne nutná povinná online registrácia.

Aké sú podmienky na cestovanie do Maďarska

Vstup do Maďarska znamená nastúpenie na 10-dňovú karanténu až na výnimky. Jednou z nich je predloženie lekárskeho potvrdenia o prekonaní COVID-19 v uplynulých 6 mesiacoch.

Úplne bez obmedzení môžete na územie Maďarska vstúpiť v prípade, že máte platný Certifikát o vykonanej vakcinácii s QR kódom. Deti do 18 rokov majú umožnený vstup v sprievode dospelého občana SR s platným certifikátom.

Slovensko zaradilo Maďarsko medzi zelené krajiny a preto pri návrate môžu všetky osoby uvedené vo výnimkách vyššie nemusia podstúpiť karanténu na Slovensku, prípadne stačí sa nechať testovať ihneď po príjazde.

Aké sú podmienky na cestovanie do Poľska

Ak máte osvedčenie či potvrdenie v anglickom jazyku o prekonaní choroby COVID-19 (180 dní), o očkovaní vakcínami schválenými EU, nemusíte nastupiť na 10-dňovú karanténu. Taktiež vás pred karanténou "uchráni" negatívny PCR alebo antigenný test nie starší ako 48 hodín.

Poľsko patrí medzi zelené krajiny a vrátenie z Poľska sa riadi podľa podmienok uvedených vyššie.

Aké sú podmienky na cestovanie do Grécka

Grécko patrí medzi tzv. zelené krajiny a návrat z dovolenky tak bude jednoduchší.

Pred vstupom do Grécka sa vyžaduje registrácia.Vo formulári sa uvedie plánovaný pobyt, pohyb a kontakty v Grécku (vrátane PSČ), ako aj kontaktná osoba pre prípad choroby. Po vyhodnotení formulára príde v elektronickej podobe individuálny QR kód, ktorý sa musí predložiť (elektronicky alebo v papierovej podobe) pri nástupe do lietadla a vstupe do Grécka, a to buď letecky, trajektom alebo cestou. Sprevádzajúce deti mladšie ako 18 rokov sa zapisujú do formulára PLF jedného z rodičov alebo rodina s deťmi vyplní jeden spoločný formulár PLF. Cestujúci bez QR kódu by nemal byť vpustený na palubu lietadla, lode, autobusu alebo vlaku, a to ani v Grécku, a môže dostať pokutu 500 EUR.

Voľný vstup do krajiny umožní predloženie potvrdenia o povinnom očkovaní alebo potvrdenia o negatívnom PCR teste alebo potvrdenia o prekonaní choroby COVID-19 - platí pre všetkých cestujúcich starších ako 6 rokov. Potvrdenie o očkovaní proti Covid-19 sa akceptuje ak bolo očkovanie ukončené najmenej pred 14 dňami, negatívny test PCR sa musí vykonať najneskôr 72 hodín pred prekročením hranice. Potvrdenie o prekonaní choroby COVID-19 alebo pozitívna diagnóza metódou PCR alebo antigénovou metódou, ktorá je platná 2 až 9 mesiacov od dátumu uvedeného na certifikáte.

Cestujúci zo všetkých destinácií môžu byť po príchode do Grécka podrobení skríningovým testom na COVID-19 a sú povinní sa týmto testom podrobiť. Odmietnutie podstúpiť skríningový test alebo pozitívny výsledok skríningového testu môže byť dôvodom na zamietnutie vstupu do krajiny. Testovaní cestujúci musia počkať na mieste, kým sa neoznámi výsledok rýchleho antigénového skríningového testu. V prípade pozitívneho nálezu musia zostať v karanténe 14 dní na adrese, ktorú poskytnú. Cestujúcim, ktorí budú testovaní na pozemnej hranici, nebude v prípade pozitívneho výsledku povolený vstup do krajiny.


Zdroj: Ministerstvo zahraničných vecí  * vyhláška platná od 14.6.2021 **vakcína od Moderny, Pfizer/BioNTech ***vakcína od AstraZeneca, Johnson&Johnson, Sputnik V, čínska Ad5-nCov