Deň svätého Valentína sa každoročne slaví 14. februára ako sviatok lásky. Pôvodne sa slávil len v anglosaských krajinách, ale postupne sa rozšíril do ďalších krajín predovšetkým v Európe. Kto vlastne bol svätý Valentín a ko tento sviatok vznikol?

S najväčšou pravdepodobnosťou pochádza z pohanského sviatku Lupercalia, ktorý sa slávil už v starovekom Ríme, práve vo februári. Prebiehal tak, že sa do "urny lásky" vložili lístky s menom dievčat a mladí rímski muži si potom z urny lístky vyťahovali. Dievča, ktorej meno si dotyčný vytiahol sa potom mala ďalší rok stať jeho ženou. A ako to už u pohanských sviatkov býva, prijala kresťanská cirkev tento sviatok za svoj. Práve tu vstupuje do hry svätý Valentín.

Podľa starej legendy bol Valentín kňaz, ktorý vzdoroval rímskemu cisárovi a tajne sobášil mladé páry. Claudius II. totiž svojim vojakom ženenie zakazoval, a to z obavy, že budú chcieť zostať doma so svojími ženami a rodinami namiesto toho, aby bojovali vo vojne. Cladius dal vzdorovitého kňaza zatknúť a údajne 14. februára popraviť.  Takto bol sviatok Lupercalia údajne vytlačený resp. nahradený sviatkom mučeníka svätého Valentína.

Najlepšie valentínske darčeky 2021

Pozrime sa, akými darčekami môžete svoju drahú polovičku na Valentína obdarovať. Pri kúpe darčeku cez Refundo.sk môžete získať nielen zaujímavú zľavu, ale aj peniaze navyše.

Kytica - ta poteší každú ženu, a to nielen na Valentína. Kvetinárstva patria medzi tých pár obchodov, ktoré sú aj v čase pandémie i keď s obmedzeniami otvorené.  Preto je práve kytica tým najľahšie dostupným darčekom na Valentína 2021.

Sladkosti a cukrovinky - čokoláda a pochúťky z nej sú okrem kvetín najčastejším valentínskym darčekom. On-line cukrární je mnoho. Vybrali sme pre vás tie najzaujímavejšie.

Parfumy a kozmetika - internetových obchodov ponúkajúcih parfumy a kozmetiku je skutočne veľa. Ten najväčší poznáme všetci - Notino.cz. Cez Refundo.sk však môžete nakúpiť aj z iných a potešiť tak svoju ženu či priateľku.

Oblečenie - Tento darček je vhodný ako ženy, tak aj pre mužov. Okrem špeciálnych valentýnskych ponúk teraz navyše môžete v e-shopoch získať množstvo tovarov aj vo vianočnom výpredaji s viac než 70 % zľavou.

Šperky - obľúbená hláška z jednej známej českej rozprávky Princezná z mlyna znie "No, žiadnu krasavicu by neurazil napríklad drahý šperk, trblietavý." A je to pravda. Výber šperkov je na internete veľký, od maličkostí až po skutočné luxusné kúsky. Vyberie si naozaj každý.

Elektronika - mobilný telefón na Valentína si asi nekúpi každý, ale nájdu sa aj takí. Pre tých ostatných, či už ženy alebo mužov, je tu mnoho vhodných maličkostí, ako je rôzne príslušenstvo - od sluchátok až po usb prívesky.

Alkohol (víno, rum, whiskey) - v dobe pandémie sa alholkohol na dlhé smutné večery hodí. Ponuka je na internete skutočne veľká. Väčšina e-shopov navyše práve u vína ponúka špeciálne valentínske balíčky.

Pobyty, wellness a masáže - táto kategória darčekov patrí obyčajne na Valentína medzi tie najvyužívanejšie. Tohtoročná pandémia však situáciu značne skomplikovala a tento rok bude potrebné na Valentína zvoliť inú formu. O to viac bude lepší tento darček využiť v budúcom roku, pokiaľ to teda situácia už dovolí.