Inak sa balí na hory a inak sa balí na pláž. Inak sa balí do kempu a inak na „all inclusive“. Je však pár vecí, ktoré by ste mali mať zabalené vždy.

Cestovanie s covid pasom a negatívnym testom na covid

Medzi základnú výbavu každého cestovateľa tento rok pribude nejaká forma „očkovacieho pasu“. Určite budete so sebou potrebovať potvrdenie o negatívnom teste na covid-19.  Záleží, kedy a kam vycestujete a kde sa ubytujete. Kým na Slovensku vás pravdepodobne ubytujú s negatívnym antigenným testom, v zahraničí by po vás mohli požadovať negatívny PCR test starý len jeden či dva dni.  Preto si tento rok musíte overiť aktuálne platné podmienky pre vstup a pobyt v danej krajine najlepšie ešte pár dní pred odjazdom.

Aktuálne údaje nájdete na stránkach korona.gov.sk a tiež aj na stránkach Ministerstva zahraničných vecí.

Čo patrí medzi základnu výbavu turistu?

Okrem peňaženky by ste si nemali zabudnúť :

  • cestovné doklady: občiansky preukaz, pas, európsku zdravotnú kartičku
  • cestovné poistenie a podklady od cestovnej kancelárie
  • lieky
  • opaľovací krém a pokrievku hlavy

Zoberte si sebou nielen predpísné lieky. Určite sa oplatí zbaliť si aj liečiva, ktoré  síce bežne nepoužívate ale na dovolenke by sa Vám mohli zísť. Súvisia s ukľudnením trávenia. Napríklad živočišné uhlie, švédske kvapky, lieky proti hnačke či naopak zápche, prípadne niečo na ukľudnenie žalúdka.
Nemenej dôležité sú aj prípravky, ktoré upokojujú alergické reakcie napr. v prípade poštípania hmyzom. Dostupné sú v podobe tabletiek, kvapiek či chladivých krémov.

Každá lekárnička zbalená na cesty by mala obsahovať aj náplasti, dezinfekciu na rany (napr. Dettol, Betadine), krém či gel na odreniny a malé rany (napr. Bepanthen, HemaGel)

S opaľovacím krémom by ste sa mali vydať na cesty vždy. Nielen k moru, jazeru či k priehrade. Slniečko opaľuje aj na horách a dokonca i v zime. Ak nechcete večer vzdychať na hotelovej izbe, siahnite po kréme so stredným ochranným faktorom 20. Pre osoby s citlivejšou pleťou a pre malé deti sú vhodné krémy s vysokým ochranným faktorom 30 či 50.   

Ak na dovolenke nechcete dostať vy alebo vaše deti úpal, šiltovka, klobúk, čiapka či aspoň šatka na hlavu nesmie chýbať.  Skúsenosti  lekárov a zdravotníkov potvrdzujú, že omnoho častejšie sa úpalom potýkajú na horách než pri vode. Tam sa s tým akosi automaticky počíta. Omnoho viac nedostatočne vybavených turistov je práve na prechádzach prírodou než na rodinnej dovolenke pri vode.

Ďalšie články o cestovaní a dovolenke

Hotovosť, kreditky či platobné karty

Pandémia covid-19 zo sebou priniesla aj efekt v podobe rozšírených možností platiť na platobnou kartou aj v obchodoch, kde to ešte pred rokom nešlo. Aj keď ste zvyknutí platiť bezhotovostne, určite je vhodné mať so sebou nejakú hotovosť. Kopček zmrzliny pri stánku na pláži asi nebude platiť platobnou kartou.  V prípade, že sa chystáte na all inclusive, pravdepodobne vám postačí menšia hotovosť. Pokiaľ vycestujete v rámci krajín EU, pár desiatok eur v peňaženke plus platobná karta by vám mala bezproblémov vystačiť.

Ak sa však vyberiete do obľúbených destinácií ako Egypt či ešte ďalej, rozhodne si so sebou vezmite doláre a kreditnú kartu.  

Omnoho ochotnejšie Vám v zahraničí požičajú auto na kreditnú kartu. S platobnou kartou by ste v tomto prípade nepochodili. Detailnejšie sa o tom dočítate v našom článku Požičanie auta v zahraničí - ako na to.

Ako si kúpiť dovolenku lacnejšie

Určite ste už od známych počuli, že boli na dovolenke cez Booking.com. Nie je to nič zložité. Celú rezerváciu môžete vybaviť v slovenčine. Ponuka dovoleniek na Booking.com je nesmierne široká a ceny sú veľmi priaznivé. Teraz navyše ponúka Booking 15 % zľavu pre všetkých zákazníkov, ktorí si rezervujú a využijú dovolenku od marca do 30. septembra v tomto roku. Dovolenkovať môžete v zahraničí ale aj na Slovensku. 

Tip: Usporiť bezmála 20 % na dovolenke sa dá tak, že skombinujete 15 % zľavu od Booking.com s cashbackom od Refundo.sk. Ten môžete dosiahnuť až do výšky 4 % z ceny rezervácie. Stačí sa zaregistrovať na stránke Refundo.sk, prihlásiť sa a potom na Booking.com prejsť preklikom z Refundo.sk . Spoločnosť Refundo pripíše peniaze na váš účet jeden mesiac po uskutočnení rezervácie na Booking.com. Výška cashbacku samozrejme závisí od typu ubytovania, lokality a sezóny.