Foto: Pixabay

Kým v minulých rokoch už asi tretina dovolenky chtivých Slovákov využila „first minute“ dovolenky a svoje leto si vyriešili pod vianočným stromčekom, tento rok sa mnohí spoliehajú, že si letnú dovolenku objednajú až na poslednú chvíľu. Pandémia, totiž výrazne ovplyvnila naše rozhodovanie ako naložiť s voľným časom, finančnými prostriedkami i s možnosťou vycestovať. 

Ako vyhľadať last minute hotel na booking.com

Väčšina dovolenkárov od last minute očakáva nízku cenu v krátkom časovom horizonte. A to sú pre vás rozhodujúce dve veličiny, ktoré zadáte vo vyhľadávači na booking. 

Ešte zaujímavejšie a rýchlejšie pre víkendovú dovolenku je vybrať si hotel s last minute ponukami vo vašom okolí. Tie nájdete priamo na adrese Booking.com/hotel/index.sk.html.

Vo vyhľadávači zadáte destináciu, kam by ste sa chceli vybrať, termín a počet osôb. Každopádne hneď pod vyhľadávaciu lištou nájdete výber z last minute ponuky vo vašom okolí, teda „Hotely na dnešnú noc“ alebo „Hotely na tento víkend“.

Keď zrolujete nižšie, okamžite uvidíte tri hotelové destinácie, ktoré sú momentálne najviac obľúbené u cestovateľov zo Slovenska. 

Stačí len kliknúť na ponuku a hneď ste presmerovaní na stránky s akciovou last minute ponukou napríklad v Berlíne, v Dubaji, alebo v Prahe či vo Vysokých Tatrách.

Bezplatné storno, raňajky v cene či ďalšie služby

Základné parametre vyhľadávania sú destinácia, termín a počet osôb. Výhodou je, že hneď ako vám rozbalí ponuku, vidíte či je daná suma vrátane raňajok a tiež či je možné pobyt bezplatne stornovať. Ak sa chcete dozvedieť o ďalších službách, musíte kliknúť na „zobraziť dostupnosť“ a dostať sa tak do detailu pobytu. 
Pochopiteľne, ak nechcete rozlikávať každú ponuku, môžete si výber ešte upresniť použitím filtrov. Tých je na booking skutočne veľa. 

Pri last minute dovolenkách je nemenej dôležitá cena, takže si môžete vybrať ponuky, ktoré sa nachádzajú v určitom rozmedzí ceny za noc, napríklad od 0 až do 50 €, od 50 € do 100 € atď.

Ďalej si môžete určiť či chcete mať raňajky prípadne večere v cene, manželskú posteľ, súkromnú kúpeľňu, alebo vlastné parkovisko, či bezbariérové zariadenie izby.

Vďaka alebo kvôli pandémii pribudla nová možnosť tzv. „zdravie a bezpečnosť“. Môžete si vybrať len ubytovania, ktoré zaviedli dodatočné zdravotné a bezpečnostné opatrenia.

Výber počtu hviezdičiek, či vzdialenosti ubytovania od centra destinácie je samozrejmosťou.

Veľkou výhodou je bezplatné storno. Túto rezerváciu môžete zrušiť ešte pár dní (obvykle 2-3 dni) pred uskutočnením pobytu. Vyhnete sa tak storno poplatkom. Je to obzvlášť výhodné v súčasnej neistej situácii, kedy sa ťažko niečo plánuje. Vrátenie záloh prípade celej sumy za pobyt potom už vybavujete priamo s hotelom, či iným ubytovacím zariadením. 

Tip: Obzvlášť pri last minute dovolenkách je cena rozhodujúca. Tá na bookingu je bezkonkurenčne najvýhodnejšia. Vy však môžete získať ešte viac vďaka cashbacku. Nakupovať s cashbackom môžete aj ubytovanie či dovolenku a nielen oblečenie či rôzne iné výrobky. Stačí sa zaregistrovať na Refundo.sk a odtiaľ sa prekliknúť na booking, vybrať si dovolenku, užiť si pobyt a potom získate časť peňazí z objednávky späť na účet.

Niektoré hotely okrem bezplatného storna umožňujú aj platbu až na mieste. Čo je úplne najvýhodnejšia kombinácia v prípade, že sa obávate vybavovania vrátenia prostriedkov. Službu „Platba nie je vopred potrebná“ však umožňujú luxusnejšie a drahšie ubytovania. Pokiaľ hľadáte dovolenku na poslednú chvíľu a chystáte sa vycestovať v priebehu pár dní, pravdepodobne získate priaznivejšie ceny za pobyt bez tejto služby.  

Ako sme už uviedli vyššie, upresniť ponuku hotelov si môžete využitím množstva filtrov. Tie nájdete naľavo od ponuky ubytovania v danej destinácii. Booking ponúka ešte jeden vynikajúci filter, ktorý by sme radi spomenuli. Všetci cestovatelia a dovolenkári, ktorí vedia presne, kde chcú byť ubytovaní, iste uvítajú výber konkrétnej štvrti, a to nielen v mestách ale aj v letoviskách. Ak sa napríklad chystáte do talianskeho letoviska Bibione, môžete si vybrať aj štvrť umiestnenia hotelu napríklad Bibione Spiaggia či Lido del Sole alebo si môžete vybrať „obľúbená oblasť hostí“