Tento rok strávili stredoškoláci a vysokoškoláci väčšinou doma. S návratom aspoň na posledných pár týždňov školy to vypadá nádejne. S prísnymi hygienickými pravidlami sa otvárajú aj internáty. Toto by v žiadnom kufri či ruksaku nemalo chýbať.

Zoznam vecí, ktoré si zbaliť na internát

1. Mobil a slúchadlá

2. Notebook

3. Peňaženku a doklady

Tieto tri prvé veci sú najdôležitejšie, všetko ostatné sa dá požičať či kúpiť. Nemenej dôležité je nezabudnúť si nabíjačku k mobilu, tabletu či notebooku. Nie je na škodu mať v zálohe aj nabitú powerbanku. Pre všetkých internátnych študentov je vždy výhodné kúpiť si náhradnú nabíjačku a zbytočne s ňou necestovať „hore dole“ ale nechávať si jednu doma a jednu v internátnej izbe.

4. Toaletný papier

Áno, tak ten nasleduje hneď za peňaženkou či dokladmi. Každý, kto zažil aspoň jednu noc na internáte potvrdí, že toaletného papieru nikdy nie je dosť. 

5. Hygienické potreby vrátane uteráku či osušky

6. Fén, kulmofén, žehličku na vlasy či holiaci strojček

7. Spodnú bielizeň, ponožky a pyžamo

8. Oblečenie

Koľko oblečenia si so sebou beriete, záleží tiež od toho, v akých cykloch sa domov vraciate. A tiež, či sa dá využiť pračka a sušička priamo na internáte. Stredoškoláci obvykle cez víkend na internáte neostávajú, naproti tomu vysokoškoláci sa vracajú po mesiaci a niekedy až po celom semestri.

9. Visiaci zámok, FAB-ku

Ten vám urobí službu v prípade, že by ani jedna skrinka ani jeden šuplík nie je na zamknutie. Však i tak sa neodporúča nechávať si väčšiu hotovosť či cennosti na izbe, keď tam nie ste. 

Tip: Ak strácate často kľúče, príde vám vhod chytrá kľúčenka. Cez aplikáciu v telefóne si môžete vypátrať zastrčené kľúče. Môžete si na kľúčenke nastaviť aj alarm.  Ten sa spustí vždy, keď dôjde s manipuláciou veci, na ktorej je kľúčenka pripevnená, napr. na bicykli či v taške s notebookom. Nezabudnite však pred opätovným použitím (napr. už spomínaného bicykla) alarm vypnúť.

10. Stolnú lampičku, nástenku, úložné krabice pod posteľ

Toto obvykle nie je výbavou izby. Predpokladať, že budete na izbe sám/sama, je pomerne naivné. Počítať musíte najmenej s jedným spolubývajúcim. V prvom ročníku sú obvykle ubytovaní na jednej izbe aj traja či štyria študenti. Preto, ak sa potrebujete učiť do neskorého večera alebo ešte zavčasu ráno, bez lampičky sa neobídete.

Odkladných priestorov nie je nikdy dosť, preto prídu vhod rôzne úložné krabice pod posteľ. No a aby ste si mohli priestor zútulniť a prispôsobiť vlastnému vkusu, zoberte si so sebou nástenku. Nie vždy je totiž dovolené lepiť si plagáty na stenu

Tip: Nemusíte so sebou všetko ťahať v kufri. Lampičku, notebook ale aj najrôznejšie potreby do školy či najnovšie oblečenie si môžete objednať na internete a nechať si ho poslať na vrátnicu internátu. Na internete to nakúpite lacnejšie aj vďaka cashbacku. Teda časti peňazí, ktorá sa vám vráti z každého nákupu späť. Stačí sa zaregistrovať na Refundo.sk a potom sa už len prekliknúť do svojho obľúbeného obchodu a nakupovať ako zvyčajne. 

Na internát by sa mohla hodiť rýchlovarná kanvica a čistiace potreby

Rýchlovarná kanvica na izbe býva povolená obvykle až v prípade vysokoškolských izieb a aj to nemusí byť pravidlo. Záleží na vnútornom poriadku internátu. Niektoré majú vybavenú kuchynku na každom poschodí, niektoré sú koncipované ako tzv. bunky, čiže dve izby majú spoločné sociálne zariadenie a niečo ako kuchynský kút, ktorý môže byť vybavený dvojplatničkou, ale tiež nemusí.

Či už budete mať vlastnú kanvicu alebo využívať tu internátnu, určite potrebujete nejaké svoje riady. Hrnček, misku, tanier, príbor a otvárač na konzervy (prípadne aj vývrtku). Vlastná doska na krájanie a jeden poriadny (multifunkčný) nôž na krájanie sa vždy zíde. 

Upratovačka na izbe je len vo filmoch. Samozrejme o čisté chodby a spoločné priestory sa stará internát, ale ako to vypadá na izbe, rieši správa internátu až na konci roka. Teda hlavne u tých vysokoškolských. Poriadkumilovní si upratujú pravidelne, vynaliezaví študenti si upratovanie dohodnú a niektorí to riešia naozaj až na konci školského roka/semestra.

Obstarať si vedro, nejaké handry či špongie, fľašu čistiaceho prípravku, však už v dnešnej dobe nezruinuje nikoho a dá sa kúpiť aj v najbližšom obchode alebo na internete. Nie je nutné si to všetko „vláčiť“ z domova.