Nákupy z Číny a tamojších e-shopov prináša zákazníkom mnoho výhod. Hlavným dôvodom, prečo tam ľudia nielen zo Slovenska, ale prakticky z celého sveta nakupujú, sú výhodné ceny tovaru. Avšak dôvodov je samozrejme viac. Patrí sem aj doprava zadarmo, úspora DPH a cla či obrovský výber tovaru.

AliExpress.com je potom zďaleka najväčší a najznámejší čínsky internetový obchod. Ponuka tovaru je tu obrovská. Cez AliExpress totiž predáva svoj tovar koncovým zákazníkom z celého sveta väčšina čínskych obchodníkov a výrobcov. Najčastejšie sa tu nakupuje elektronika, hračky, oblečenie, obuv, športové potreby a domáce potreby či rôzne náradie. To všetko ako značkové, tak i neznačkové a predovšetkým za bezkonkurenčné ceny.

Prečo filtrovať tovar na AliExpresse

Ako sme písali vyššie, ponuka tovaru na AliExpresse je tak veľká, že nájsť ten najvýhodnejší tovar môže byť pre menej skúseného zákazníka, ktorý tu chce začať nakupovať, naozaj problém. Možnosť vyhľadávania tovaru a tiež jeho filtrovanie či radenie však orientáciu na AliExpresse výrazne zjednodušuje.

Vďaka filtrovaniu tovaru môžete určite nájsť výrobky s najvýhodnejšou cenou či s najlepším hodnotením. Alebo si naopak vybrať len tovar z európskych skladov AliExpressu, čím sa zase vyhnete platbe cla a DPH, ktoré sa už od 1.7.2021 bude musieť za tovar z Číny platiť aj u malých zásielok. Viac sme o tejto téme písali v článku s názvom Ako nakúpiť na Aliexpresse tovar z európskych skladov

Podľa akých parametrov sa dá na AliExpressu filtrovať a radiť

Možností filtrovania je na AliExpresse obrovské množstvo. Ponuka filtrovania sa navyše líši podľa toho, aký výrobok chcete kúpiť. Napríklad pri oblečení nájdete ponuku farieb, materiálov či veľkostí, zatiaľ čo u elektroniky napríklad možnosti pripojenia, spotrebu energie a obrovské množstvo ďalších parametrov.

Hlavnými a dá sa povedať najdôležitejšími parametrami filtrovania spoločnými pre všetky kategórie a podkategórie tovaru sú tieto:

  • cena tovaru (Price) - tu môžete zadať cenové rozpätie, v ktorom sa chcete pohybovať
  • výber skladu, odkiaľ bude tovar dodaný (Ship from) - tu vyberiete sklad, odkiaľ chcete tovar poslať. To je dôležité najmä kvôli úspore cla či DPH a kvôli rýchlosti dodania
  • hodnotenie tovaru (**** & UP) - vyfiltruje vám tovar s dobrým hodnotením od zákazníkov
  • doprava zadarmo (Free shipping) - zobrazí len tovaru, kde je doprava zadarmo
  • rýchlosť dodania (Fast Delivery) - zobrazí len tovar, ktoré možno rýchlo dodať

Všetky vyššie popísané možnosti filtrovania na AliExpresse sa nachádzajú v desktopovej verzii hore nad výpisom tovaru . Na mobilnej verzii AliExpressu potom takisto nad výpisom tovaru, ale skryté pod tlačidlom "Best match".

Okrem toho možno, ako sme spomenuli vyššie, využiť mnoho doplnkových filtrov tovaru, týkajúcich sa konkrétneho druhu. Napríklad pri oblečení môžete filtrovať podľa výrobcu, veľkosti, farby, materiálu, štýlu a podobne. Toto doplnkové filtrovanie sa v desktopovej verzii webu nachádza naľavo vedľa výpisu tovaru, v mobilnej verzii potom nad výpisom tovaru pod tlačidlom "Filter"

Ďalšie články o AliExpresse

Ako funguje radenie tovaru na AliExpresse

Tak, ako na väčšine e-shopov je možné tovar na AliExpresse nielen filtrovať, ale aj radiť. Možnosti, podľa ktorých je možné tovar radiť, sú hneď štyri. Tým najdôležitejším je samozrejme cena tovaru (Price) - tá vám logicky zoradí tovar podľa ceny, a to od najlacnejšieho či od najdrahšieho kúsku.

Ďalšími položkami pre filtrovanie sú:

  • Množstvo objednávok (Orders) - radí podľa počtu zákazníkov objednaných kusov tovaru
  • Najlepší zhoda (Best match) - radí tovaru podľa relevancie
  • Najnovší tovar (Newest) - zoradia tovar podľa najnovších pridaných položiek