Deň detí je každoročne príležitosťou, ako naše ratolesti obdarovať nejakým väčším, či menším darčekom. Tipy na darčeky a rady, ako za ich nákup ušetriť, nájdete nižšie v našom článku. Okrem toho sa v tento deň pravidelne organizuje takmer v každej obci či meste veľa akcií a hier určených práve deťom. 

Medzinárodný deň detí vznikal pomerne zložito a dodnes sa oslavuje rôzne 

Prvá oslava dňa detí vznikla pomerne prekvapujúco v roku 1920 v Turecku, a to pri založení Národného zhromaždenia počas Tureckej vojny za nezávislosť, 23. apríla 1920. Sviatok detí sa začal sláviť, pretože bolo uznané, že dôležitou súčasťou k budovaniu nového štátu sú práve deti . Tento Deň detí, sa v Turecku oslavuje stále a je štátom uznávaným sviatkom.

Celosvetový Deň detí bol prvýkrát prerokovaný 1. júna 1925 na Svetovej konferencii pre blaho detí. Deň detí však nakoniec ešte nebol vyhlásený. Avšak v rovnaký deň sa v San Franciscu konal festival Dračích lodí, kde čínsky generálny konzul pozval veľa čínskych sirôt. Chcel tak poukázať na problémy detí a sirôt. Keďže sa tieto dve udalosti zhodou okolností stali v rovnaký deň, určili neskorší dátum osláv Dňa detí.

Definitívne bol Deň detí vyhlásený až roku 1949. Ako Deň pre ochranu detí ho vyhlásila Medzinárodná demokratická federácia. Oficiálnym dôvodom bolo masové zabíjanie detí v Lidiciach a vo francúzskom Ouradouru za Druhej svetovej vojny. Dátum osláv potom bolo ustanovené na 1. jún. Deň pre ochranu detí sa začal sláviť v roku 1950 a oslavy prebiehali každoročne. Tento dátum potom prebralo mnoho štátov po celom svete a postupne sa zo Dňa pre ochranu detí stal Deň detí či inak tiež Medzinárodný deň detí.

Aby to ale nebolo také jednoduché, tak OSN v roku 1954 vyhlásila paralelne Svetový deň detí. Všetkým štátom potom bolo odporučené, aby oslavovali deti v rovnaký deň, a to 20. novembra. Dôvodom bolo, že 20. novembra 1959 OSN prijalo Deklaráciu o právach dieťaťa a potom v rovnaký deň v roku 1989 aj Dohovor o právach dieťaťa. Niektoré štáty OSN vypočuli, niektoré nie a ponechali si pôvodný dátum osláv na začiatku júna. Niektoré štáty potom slávia oba sviatky, ako ten júnový, tak i novembrový.

Kedy sa na Slovensku oslavuje Deň detí

Tento rok tento deň vychádza na utorok. Rovnako ako u nás, teda 1. júna, sa oslavuje Deň detí aj v Českej republike. A dá sa povedať, že aj vo väčšine postkomunistických krajín, teda v južnej a východnej Európe, V Rusku či v Číne. 

Kedy sa deň detí oslavuje vo svete: 

  • 23. apríl - Turecko 
  • druhá májová nedeľa - Veľká Británia 
  • 1.jún - ČR, Slovensko, Rusko, Čína a väčšina štátov východnej Európy a Ázie 
  • druhá júnová nedeľa - USA 
  • 20. septembra - Nemecko, Rakúsko 
  • štvrtá nedeľa v októbri - Austrália 
  • 20. november - Kanada, Španielsko, Francúzsko, Švajčiarsko, Chorvátsko, Grécko, Škandinávia či arabské krajiny 

Tipy na darčeky na deň detí 

Ako sme písali vyššie, na Deň detí očakávajú naše ratolesti nejaký ten darček. Okrem toho sa v tento deň organizuje množstvo podujatí a slávností pre deti, a to takmer v každej väčšej obci či meste. Nižšie sme pre vás pripravili zopár tipov, čo kúpiť. 

Hračka poteší vždy 

Hračky, ako sú napríklad Barbie, rôzne autíčka či plyšové hračky potešia predovšetkým malé deti. Pre tie staršie sa dá kúpiť napríklad nejaké zložitejšie lego, puzzle ši elektronika. Výber hračiek a ich dostupnosť je na e-shopoch naozaj dobrá. Mnohé z obchodov májú navyše na Deň detí rôzne zľavové akcie.

Sladkosti či iné pochúťky majú rady všetky deti

Kto má rád sladké, toho poteší čokoláda, iného zase slané pochoutky. Navyše môžete byť kreatívny a nachystať dieťaťu darčekový balíček, do ktorého namiešate všetky jeho obľúbené pochúťky. Veľa detí dnes ocení obed v McDonald 'či v KFC.

Staršie deti chcú elektroniku, oblečenie či kozmetiku Úspech u starších by ste mohli zožať napríklad s novými slúchadlami, chytrými náramky či rovno hodinkami alebo efektným obalom na mobil. Dievčatá zase ocenia kozmetiku alebo nejaký štýlový kus oblečenia.

Ako za nákup darčekov ušetriť

Všetky vyššie spomenuté darčeky môžete kúpiť na svojom obľúbenom e-shope preklikom cez Refundo.sk. Ak tak urobíte, dostanete za váš nákup od Refunda.cz časť peňazí z nákupu späť na účet. Stáť vás to bude len registráciu a jedno kliknutie navyše. Niektorí užívatelia si takto vlani dokázali zarobiť aj takmer 1 000 eur za rok. Prečítajte, si ako cashback funguje a začnite zarábať tiež.